انتظاری که طراحانِ داخلی از خانه‌ی هوشمند دارند

 

ظاهرِ نمایشیِ خانه‌ی مجردی دیگر جواب نمی‌دهد

توماسو کورا نظراتِ صریحش را با دنیای طراحی به اشتراک می‌گذارد

یکی از بنیان‌گذارانِ شرکتِ طراحیِ  تیپیک می‌گوید: « « بازار» کاملاَ محافظه‌کار است؛ هر سال خواستارِ رنگ‌ها و پرداخت‌های جدید شده، اما در بیست سالِ گذشته  در زمینه‌ی فراوری [۱] و فنّاوری نوآوریِ چندانی نداشته است.  این آخرین فرصت برای بازارِ طراحی – منظور اقتصادِ ساختمان و اقتصادِ اثاثیه [۲] – است تا اختیارِ این قطار را به دست بگیرد، در غیرِ این صورت شرکت‌های فنّاوری شروع به ارائه‌ی راهِ حل‌های گوناگون خواهند کرد که همه‌ی آن طراحی‌های پرارزش و اثاثیه را [ از ما می‌گیرد و] از رده خارج می‌کند.»     

طراحانِ داخلی، به شما هشدار داده شده است:  یا بجنبید یا شرکت‌هایی مانندِ اپل یا آمازون سبکِ شما را می‌قاپند. اگرچه کورا که ساکنِ ویچنزای ایتالیا است اصرار دارد که « صنعتِ طراحی بسیار دیر به موضوعِ فنّاوری وارد شده است» ، در چند سالِ گذشته انقلابی برای یکپارچه کردنِ جهان‌های فنّاوری و طراحیِ داخلی به حرکت درآمده است. در حالیکه، خدماتی مثلِ هوم‌وینگز [۳] ، وبسایتی که مشتریان را با طراحانِ بخصوصی مرتبط می‌کند، داخل خانه را جوری طراحی می‌کنند که برای افرادِ معمولی قابلِ ارتباط برقرار کردن و مقرون به صرفه باشد، همچنین  تغییراتِ کوچکی را در کارکرد فضا‌های مشخصی درونِ خانه مشاهده کرده‌ایم.

اتصال به شکلی نمایی [۴] افزایش یافته است و اگرچه شرکت‌های فنّاورانه بر روی دستگاه‎های موجود تمرکز کرده‌اند، اما این موضوع نیاز به رابط‌هایی [۵]  نو دارد. گرمایش را در نظر بگیرید: گرمای فعّالِ انباشته، ترموستاتِ هوشمند، روشِ گرمایشیِ اقتصادی‌تری ( و کنترل‌شده‌)  برای خانه‌ی شما عرضه می‌کند.دریچه‌‌های رادیاتورِ هوشمند نیز خدمتِ مشابهی را ارائه می‌دهند اما با صدا کنترل می‌شوند: ایده آن است که ساکنین بتوانند از یک اتاق به اتاقِ دیگر به راحتی دما را تغییر دهند.

آشپزخانه‌ی طبیعی- تکنیکی

اخیراَ، عنوان‌هایی در روزنامه‌ها ناباورانه از استفاده از فنّاوریِ خانه‌ی هوشمند برای تحقیقاتِ جنایی خبر می‌دادند. برخی از اشیای هوشمند می‌توانند اطلاعات زیادی از خانه را ذخیره کنند. این به آن معناست که مثلاَ یخچالِ هوشمندِ شما می‌تواند یک شاهدِ بالقوّه باشد! توماس کورا می‌گوید که آشپزخانه مناسب‌ترین جای خانه برای هوشمندسازی است.

او توضیح می‌دهد: « آشپزخانه فنّی‌ترین بخشِ خانه است. شما به گرما و سرما، آب و آتش،  الکتریسیته و گاز، یکجا دسترسی دارید. شما عناصری برای بازی دارید. » به همین منظور یک شرکت سنگ در تومبولو نزدیکِ ونیز به شرکتِ تیپیک نزدیک شد. این شرکت به دنبال کاربرد سنگی ترکیبی که ارزان‌تر و بوم‌شناسانه‌تر [۶]  از سنگِ معمولی تولید کرده بود، می‌گشت که در نهایت منجر به این شد که شرکتِ تیپیک میزِ آشپزخانه‌ی تولر [۷]‌ اش را با استفاده از کمپوزیت تولید کند.

این میز مانند میزِ کاری معمول به نظر می‌رسد، تا زمانی که دستتان را رو به سنسور تکان دهید تا قسمتی از سنگ پایین برود و یک سینک پدیدار شود. این میز کمی مرغِ طوفان، کمی جیمز باند و طبقِ گفته‌ی کورا آینده‌ی طراحیِ داخلی است. « تحقیقاتِ ما بر پایه‌ی آن است که با استفاده‌ی متفاوت از فضا، کارها را آسانتر کنیم. با فنّاوریِ هوشمند می‌توانید کارکردِ چیزها را بسته به نیازی که دارید، تغییر دهید. چرا با فنّاوری‌ای سر و کار نداشته باشیم که به ما این امکان را بدهد که میزِ آشپزخانه‌ی یکپارچه‌ای داشته باشیم که تنها زمانی که به چیزی احتیاج داریم بتوان چیزها را بر روی آن پدیدار کرد؟»  با آشپزخانه‌ی تولر ، می‌توانید بلافاصله پس از تکه‌تکه کردن گوشت دستانتان را بشویید، تا شانسِ آلودگیِ متقابل کاهش یابد. کورا این گونه توضیح می‌دهد: « مراحلِ آشپزی آسانتر و سریعتر می‌شوند. این ساده است اما از قبل هوشمندتر است. این همان کمکی است که فناوری به شما کرده است.»

خانه‌ی هوشمند همراه با پیشرویِ طراحی

کورا برای توضیح درباره‌ی آشپزخانه‌ی تولر ، شش بار از لغتِ طبیعی استفاده می‌کند. به نظر می‌آید برای ادغام کردنِ فنّاوری با طراحیِ داخلی، رابطِ طبیعی اهمیت پیدا می‌کند. کای پرایس، یکی از مالکینِ آت ‌پینتا می‌گوید: «ما اَشکالِ خوشایندی که افراد در خانه‌هایشان از فنّاوری استفاده می‌کنند را دیده‌ایم، اما طراحی همچنان پیشرو است. شما همچنان می‌خواهید که خانه‌تان حسی ارگانیک و خودمانی باشد.»

آت پینتا [۸] به صورتِ تخصصی در زمینه‌ی طراحی‌ِ تحتِ تاثیرِ سبکِ اسکاندیناوی فعّال است، که به اندازه‌ای که کارکردی است، مینیمال نیست. خانه‌ا‌ی با ظاهرِ مجردی که با  تلویزیون‌های تختِ عظیم و سخت‌افزارِ کروم دیگر از رده خارج هستند. پرایس ادامه می‌دهد: « به جای آن، موضوع قرار دادنِ عناصرِ فنّاوری در خانه به شکلی برازنده و فکرشده است. »

طراحِ داخلیِ دیگری به نامِ ابیگیل آهِرن  که به خاطرِ طراحی‌های ماکسیمالش شناخته می‌شود، به شکل مشابهی بر این موضوع تأکید می‌کند که نیازی نیست فنّاوری حالتِ زیبایی‌شناسانه‌ی خانه را مختل کند.  او می‌گوید: « اگر می‌خواهید عماصرِ فلزیِ بیشتری را وارد اتاق کنید می‌توانید با ‌رنگ‌های طلایی یا کروم که با فلزات جورتر هستند، فضا را گرمتر نشان دهید. زمانی که سینکِ ناپدیدشونده و تلویزیونی که به شکل تابلوی نقاشی هم در می‌آید و محصولاتِ هوشمندِ دیگر به خوبی در کنارِ هم قرار می‌گیرند، به نظر می‌رسد که ادغام یکپارچه کلیدی است.

کای پرایس نیز آینده‌ی طراحیِ داخلی را گره خورده به فنّاوری می‌بیند. « این بدونِ شک جایی است که طراحیِ داخلی به سمتش در حالِ حرکت است. این که چقدر دیگر در آینده به این نقطه برسیم، بسته به طراحانِ داخلی است.» تواناییِ بهره بردن از نوآوری‌های گوناگون که با شتاب به این صنعت وارد می‌شوند. همان طور که توماسو کورا می‌گوید: « فنّاوری کمک می‌کند که چیزها به شکلِ هوشمندتری ساخته شوند. اما خودِ طراحیِ داخلی مدت‌های مدیدی است که درونِ خودش نوآوری‌ای نداشته است. یک میز ۲۰۰ سال است که یک میز است، در حالیکه احتمالاَ از میزمان بیشتر از دستگاه‌هایمان استفاده می‌کنیم.  برای چه روی تغییر دادنِ آن کار نکنیم؟

 

آشپزخانه‌ای که در آن طراحیِ داخلیِ زیبا با سیستمِ آشپزیِ هوشمند ادغام شده است.

آشپزخانه‌ای که در آن طراحیِ داخلیِ زیبا با سیستمِ آشپزیِ هوشمند ادغام شده است.

 

منبع: the ambient  

مرتبط: خانه‌ای معاصر برای آینده، قلمروی تلاقی/ گروهِ طراحی داخلیِ کای‌این

 

[۱] processing

[۲] furniture

[۳] Homewings

[۴] exponentially:  منظور رشدی سریع و خیر‌ه‌کننده است که نمونه‌اش در ریاضیات هنگامِ مشتق‌گیری از توابع نمایی دیده می‌شود. 

[۵] interfaces

[۶] ecological   

[۷]  Tulèr

[۸] Att Pynta

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*