برای نورپردازی نما چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟

نورپردازی نما – بخش اول

نورپردازی بیرونی همراه با  طراحی داخلی به جنبه‌ی زیبایی ساختمان شما می‌افزاید. فلودلایت‌ها و  نورافکن‌هایی که روی دیوارهای بیرونی می‌تابند، جوّ فوق‌العاده‌ای دور و بر ساختمان شما درست می‌کنند. با تغییر فاصله‌ی نورافکن‌ها از دیوار مورد نظر و از یکدیگر نتایج حاصله متفاوت خواهند بود. آیا شما دیواری میخواهید که به صورت متمرکز و یکنواخت  نورپردازی شده باشد یا رشته‌های جدا جدای نور را بر روی آن  ترجیح می‌دهید؟  در ادامه راهنمای جمع و جوری برای به دست آوردن بهترین نتایج در نورپردازی با تنظیم فاصله، زاویه‌ی تابش، شدت نور لامپ‌ها و … را مشاهده می‌کنید:

فلودلایت چیست؟

فلودلایت‌ها نورافکن‌های هدایت‌شونده هستند که بر روی پایه‌جعبه یا گیره پیچی یا تیر زمینی( ground spike)   برای اهداف مختلف ثابت می‌شوند. از اینها تیر زمینی‌ها یا گیره پیچی‌ها به آسانی قابل جابجایی‌اند تا بتوانید نورپردازی بیرونی‌تان را تنظیم نمایید. نصب بر روی پایه‌ جعبه و تیر زمینی ( ground spike) رایج‌تر هستند. بیشتر نورافکن‌ها قابل نصب روی گیره‌پیچی نیستند. بنابراین فلودلایت‌ها را می‌توان نورافکن‌هایی تیر- پایه‌ای (spike-mounted) که نوری متمرکز و هدایت‌شونده ( اغلب با کمک رفلکتورهای اضافی) ارائه می‌دهند، دانست.

 

انواع نصب فلودلایت‌ها

انواع نصب فلودلایت‌ها

نورهای نقطه‌ایِ زمینی هم از گزینه‌های شما هستند

به غیر از فلودلایت‌ها نورهای نقطه‌ایِ زمینی هم برای نورپردازی بسیار مناسبند. یک مزیت این نورها در مقایسه با فلودلایت‌ها این است که می‌توانند هر زمانی رانده و جابجا شوند. جز این، آن‌ها در طول روز( که نیازی بهشان نیست) زیاد در چشم نیستند.

عیب  این نوع نورها آن است که وقتی نصب شوند، نورافکن‌شان دیگر قابل جابجایی نیست و در مقابل نورافکن‌های نصب‌شده روی تیر زمینی و گیره‌پیچی بسیار راحتتر جابجا می‌شوند.  

فاصله بین دیوارها و نورافکن‌ها باید چقدر باشد؟

اگر می‌خواهید نمای بیرونی ساختمانتان را برجسته نشان دهید، ابتدا باید ببینید میخواهید نورافکن‌ها را چقدر دورتر از دیوار قرار دهید. فاصله‌ی بین نورافکن‌ها و دیوار بر روی نور و سایه‌ای که ایجاد می‌شود، موثر است و تمام این‌ها برای ساختن جوّ دور و بر ساختمان شما تعیین‌کننده‌اند. نتایج بهینه با انتخاب زاویه تابش مناسب با توجه به فاصله از دیوار وسطحی که نورپردازی می‌شود حاصل می‌شوند. قرار دادن یک نورافکن با زاویه و فاصله زیاد نسبت به دیوار ایده‌آل نیست، زیرا می‌تواند عمده‌ی نور تابانده شده را هدر دهد. اگر فاصله زیاد بود، باید زاویه‌ی تابش کم شود تا ناحیه‌ی بیشتری نورپردازی شود. بنابراین همانطور که در تصویر زیر نمایش داده شده است، بین فاصله تا دیوار و مقدار زاویه‌ی تابش رابطه‌ی معکوس وجود دارد.

نسبت معکوس زاویه و فاصله

نسبت معکوس زاویه و فاصله

فاصله‌‌ی کوتاه برای برجسته‌سازی سطح دیوار

اگر نورافکن مشخصی را نزدیک به دیوار قرار دادید، سطح دیوار بسیار برجسته خواهد شد. تمام شیارها و خلل و فرج‌های دیوار به وسیله‌ی تضاد نور و سایه به چشم خواهند آمد.  در فواصل کمتر، رشته‌‌های جدا جدای نور در بیشتر موارد قابل رویت‌اند.

فواصل بیشتر برای نورپردازی یکنواخت

اگر نورافکن‌های یکسانی را دور از دیوار قرار دهید، منطقا  سطح دیوار شما کمتر برجسته‌سازی خواهد شد فاصله‌ی بیشتر همچنین این اطمینان را ایجاد می‌کند که رشته‌های جدا جدای نور کمتر در معرض دید خواهند بود.  این موضوع در تصویر ذیل نمایش داده شده است:

نسبت عکس فاصله و برجسته شدن سطح نما

نسبت عکس فاصله و برجسته شدن سطح نما

 

منبع:   dmlights

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*