برای نورپردازی نما چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟

بخش دوم

نورپردازی یکنواخت یا رشته‌های نوری جدا جدا

اگر می‌خواهید دیواره‌ی بیرونی را یکسان و یکنواخت نورپردازی کنید، معمولا نورافکن باید در فاصله‌ای دورتر از  دیوار قرار بگیرد. البته این نکته همیشه کاربرد ندارد و همانطور که در قسمت اول گفته شد، اگر فاصله کمتر باشد پرتوهای نوریِ جدا جدا راحتتر روی دیوار قابل مشاهده‌اند.  تصویر زیر دیواری به ارتفاع ۲ متر و عرض ۵ متر را نمایش می‌دهد که به صورت یکسانی با ۴ نورافکن LED نورپردازی شده است. هر کدام از این نورافکن‌ها با زاویه‌ی ◦۴۰ نسبت به دیوار قرار گرفته‌اند و ۹ وات قدرت دارند. برای رسیدن به نورپردازی یکنواخت  دیوار ، این نورافکن‌ها باید در فاصله ۲٫۵ متری دیوار قرار داده شوند. فاصله‌ای حدود ۱٫۲۵ متری بین نورافکن‌ها برقرار شده است.   با این کار به طور متوسط LX40  شار نوری بر متر مربع ((Lux  برای کل دیوار شما ایجاد می‌شود. این مقدار برای نورپردازی اتمسفری  کاملا کافی است. حتی استفاده از لامپ‌هایی با قدرت کم هم می‌تواند همین نتیجه را برای شما داشته باشد. در تصویر ذیل نورافکن‌ها در فاصله‌ای قرار داده شده‌اند که پرتوهای نوریِ جدا جدا روی دیوار ظاهر نشوند.

نورپرداز یکنواخت

نورپردازی یکنواخت

نورپردازی غیریکنواخت دیوار

اگر ترجیح می‌دهید پرتوهای نوریِ جدا جدا روی دیوار نمایش داده شوند، فاصله‌های متفاوت باید لحاظ شوند. نورافکن‌ها را نزدیکتر به دیوار و دورتر از یکدیگر قرار دهید. با لامپهای  LED این کار آسانتر از دیگر انواع  منبع‌های نوری اتفاق می‌افتد. لامپ LED  پرتوهای نوریِ قویا متمرکز  و تعریف‌شده‌ای دارد که این موضوع سبب می‌شود که تضاد نور و سایه روی دیوار به سرعت تشکیل شود .لامپ‌های  CFL  چون نور غیرمتمرکزی دارند، بیشتر مناسب  نورپردازی یکنواخت هستند.

نورپردازی غیریکنواخت

نورپردازی غیریکنواخت دیوار

فرض کنید برای  مثال قبلی ( دیواری با ۲ متر ارتفاع و ۵ متر عرض) نورپردازی غیریکنواخت می‌خواهیم، سطوح منفرد نوری باید قابل رویت باشند.( تصیر بالا) اکنون همان چهار نورافکن را با فاصله‌ای حدود ۰٫۵ متر از دیوار  و حفظ همان فاصله‌ی قبلی میان یکدیگر (۱٫۲۵ متر) قرار می‌دهیم. اگر نورافکن‌ها را دورتر از هم قرار دهید، نتیجه‌یحاصله- یعنی سطوح نوری منفرد- سریعتر بدست می‌آید. در آخر، زاویه‌ی تابش کمی تغییر می‌کند. تصویر ذیل پرتوهای بیضوی انداخته شده روی دیوار را به شما نشان می‌دهد.متوسط شار بر متر مربع روی تمام دیوار همان حدود  ۴۰LX می‌ماند، اما اکنون تضاد میان نور و سایه بسیار شدیدتر از قبل است.  تفاوت شار بر متر مربع (Lux) بین نقطه‌ای که شیداَ به آن نور می‌تابد( مرکز پرتو) و نقطه‌ای که کممترین نور به آن تابانده می‌شود( حاشیه‌ی پرتو نوری) بسیار بیشتر از حالت  یکنواخت است.

نورپردازی غیریکنواخت

نورپردازی غیریکنواخت

حالا نکاتی که در نورپردازی دیوارهای بیرونی تعیین‌کننده‌اند را یادآوری می‌کنیم. بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید، فاصله از دیوار، فاصله‌ی نورافکن‌ها از یکدیگر، زاویه‌ی تابش، قدرت لامپ مصرفی و نوع  منبع نوری را باید طراحی کنید. هر انتخابی تاثیرات خودش را دارد. اگر از نورافکن‌های قابل حمل استفاده می‌کنید، می‌توانید حالات مختلف را با آزمون و خطا تجریه کنید تا نمای بیرونی جذاب مورد نظرتان را پیدا کنید.

 

منبع:   dmlights

مرتبط: برای نورپردازی‌نما چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟ بخش اول

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*