تفاوتِ معماریِ داخلی با طرّاحیِ داخلی

 

بخشِ دوم

دکوراسیونِ داخلی چیست؟

دکوراتورِ داخلی صرفن دغدغه‌ی جنبه‌های زیبایی‌شناسانه‌ی ساختمان، شاملِ طرحِ رنگ، اثاثیه و کارهای هنری را دارد. این موضوعات در جنبه‌ی هنریِ ساختمان دخیل هستند و کمتر به جنبه‌ی علمیِ آن مربوط می‌شوند. دکوراتورهای داخلی اصلاَ دغدغه‌ی طراحیِ سازه‌ی ساختمان را ندارند و نیازی هم نیست درباره‌ی  مقرراتِ ساختمانی آگاه باشند.

معمولاَ  نیازی نیست که یک دکوراتورِ داخلی از ابتدای ساختنِ ساختمان مشارکت داشته باشد و نیازی نخواهد داشت که دانشِ عمیقی از عناصرِ تکنیکی مثلِ [۱] CAD  و طراحیِ سازه داشته باشد. آنها لازم است که بسیار هنری باشند و چشمانی پرذوق برای روندها و جزئیاتِ زیبایی‌شناسانه داشته باشند.

همه‌ی طراحانِ داخلی، حتی آنها که آموزشِ معماریِ داخلی دیده‌اند، باید در زمینه‌ی هنرِ دکوراسیونِ داخلی مهارت داشته باشند تا به خوبی کارشان را تکمیل کنند.

خلاصه

معماریِ داخلی:  موازنه‌ی هنر و علمِ طراحیِ یک فضای داخلی که همه‌ی عناصرِ ساخت را  موردِ توجه قرار می‌دهد. اگرچه، یک طراح که آموزشِ معماریِ داخلی دیده است، نمی‌تواند به صورتِ حرفه‌ای چنین عنوانی را به خود بدهد، مگر آنکه گواهیِ حرفه‌ای در چنین موضوعی داشته باشد.

طراحیِ داخلی: حرفه‌ای با تنوعِ گسترده است، که همه‌ی ابعادِ طرح‌ریزی [۲] و طرّاحیِ فضاهای داخلی در محیطِ مصنوع [۳] را مورد توجه قرار می‌دهد. نقشِ هر دو نفر طرّاحِ داخلی می‌تواند با هم بسیار متفاوت باشد.

دکوراسیونِ داخلی:  این حرفه صرفن دغدغه‌ی دکوراسیون یا « هنرِ» در یک فضا را دارد که شامل اثاثیه و طرح‌های رنگ می‌شود.

اصطلاحِ طراحیِ داخلی به صورتِ بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود و می‌تواند شاغلینی با سطحِ مهارتِ بسیار گوناگون را در نظر داشته باشد. این همان موضوعِ تداخل است که موجب ابهام و سردرگمی در تمایزگذاریِ آن با معماریِ داخلی و دکوراسیونِ داخلی می‌شود. اگرچه، گستره‌ای از سطوحِ مهارت در یک حرفه‌ی فرضی در هر رشته‌ای معمول است و استدلالِ تفاوت بینِ معماریِ داخلی و طراحیِ داخلی قابلِ توجه یا سازنده نیست.  

 

معماریِ داخلی: موازنه‌ی هنر و علمِ طراحیِ یک فضای داخلی که همه‌ی عناصرِ ساخت را موردِ توجه قرار می‌دهد.

معماریِ داخلی: موازنه‌ی هنر و علمِ طراحیِ یک فضای داخلی که همه‌ی عناصرِ ساخت را موردِ توجه قرار می‌دهد.

 

منبع:  IDI Design Blog

 

مرتبط: تفاوتِ معماریِ داخلی با طرّاحیِ داخلی، بخشِ اول ، انتظاری که طراحانِ داخلی از خانه‌ی هوشمند دارند ،  ۱۰ ترفند برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک و فضاهای داخلی در معماری و لایه‌های معنایی، پخشِ پایانی

 

 

 

[۱] computer-aided design

[۲] planning

[۳]  built environment

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*