تفاوتِ معماریِ داخلی با طرّاحیِ داخلی

بخشِ اول

بالاخره، معماریِ داخلی چیست؟ بحث پیرامونِ اصطلاحاتی چون معماری، معماریِ داخلی، طراحیِ داخلی و دکوراسیونِ داخلی شدّت گرفته است. در مرکزِ این گفتگو کمرنگ شدنِ خطوطی که نقش و مسئولیت‌های هر یک از این حرفه‌ها را تعریف می‌کنند، قرار دارد. کجا طرّاحیِ داخلیِ یک فضا پایان می‌گیرد و معماری آغاز می‌شود و بالعکس؟

در چند دهه‌ی گذشته، عواملِ زیادی بوده‌اند که بر ابهامِ این عناوین افزوده‌اند؛ پیشرفتِ آموزشِ طراحیِ داخلی یکی از آنهاست. این موضوع در جای خودش سببِ افزایشِ گستره‌ی این حرفه شده است و بسیاری از طراحانِ داخلی را به سمتِ مشارکتِ بیشتر در ابعادِ معمارانه و تکنیکیِ طراحیِ داخلی و مشارکتِ کمتر در بخشِ نرمِ دکوری و مبله کردن، بُرده است.

 

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

در نتیجه، بسیاری از رشته‌های دانشگاهیِ طراحیِ داخلی به رشته‌های معماریِ داخلی تغییرِ نام داده‌اند تا دقیق‌تر آنچه پوشش می‌دهند را بازتاب دهند. چنین رشته‌هایی محبوبیتِ زیادی پیدا کرده‌اند. تربیتِ در حالِ افزایشِ طراحانی با دانشِ معماری، در جای خودش باعثِ  دشواریِ  تمایزگذاری میانِ معماری و طرّاحیِ داخلی شده است.

بنابراین، باید پرسید: معماریِ داخلی چیست؟  و شاید پرسشی از آن مهمتر: چگونه از معماری، طرّاحیِ داخلی و دکوراسیونِ داخلی متمایز می‌شود؟ در ادامه به بررسیِ نقش‌ها و مسئولیت‌های متمایزِ این حرفه‌ها می‌پردازیم.

معماریِ داخلی چیست؟

 

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

اگر بخواهیم بیانی غیرمنعطف داشته باشیم، باید بگوییم معماریِ داخلی یک موضوع است و نه یک حرفه. تخصیصِ اصطلاحِ  «معمار» ( مانند « دکتر») محافظت‌شده است و نمی‌تواند توسطِ کسی که پیش‌نیازها و گواهی‌های مشخصی را ندارد، استفاده شود.

معماریِ داخلی به عنوانِ یک اصطلاح بر اثرِ افزایشِ گستره‌ و مسئولیت‌های طراحانِ داخلی در زمانِ اخیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، که بخشِ زیادی از آن در نتیجه‌ی پیشرفت‌هایی در فنّاوریِ طراحی(CAD)  و همچنین پیشرفت‌هایی در آموزشِ طرّاحیِ داخلی بوده است. اکنون بسیاری از دوره‌های دانشگاهی به دانشجویان در موردِ عناصرِ سازه‌ای تکنیکیِ ساختمان‌ها آموزش می‌دهند، که همین موضوع آغازِ کمرنگ شدنِ مرز بینِ معماری و طراحیِ داخلی بوده است. نقشِ هر دو طراحِ داخلیِ متفاوت می‌تواند به شدت با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در حالیکه ممکن است یکی از آنها دغدغه‌ی دکور و مبلمان و پروژه‌هایی با مقیاسِ کوچک را داشته باشد، دیگری ممکن است دغدغه‎‌ی پروژه‌های بزرگتری شاملِ مهارت‌های تکنیکی و همین طور هنری و زیبایی‌شناسانه  را داشته باشد. طرّاحِ دوم بیشتر محتمل است که آموزشِ معماریِ داخلی دیده باشد.

کاربستِ معماریِ داخلی نیاز دارد که طراحان تقریباَ هر چیزی را که به ساختنِ فضایی داخلی که بر روی سکونت انسانی تاثیر می‌گذارد، مرتبط است، شاملِ مواد، پرداخت‌ها [۱]، نیازهای الکترونیکی، لوله‌کشی، نورپردازی، تهویه، ارگونومی و استفاده‌ی هوشمندانه از فضا را در نظر بگیرند. طراحانِ داخلی با آموزش دیدنِ معماریِ داخلی معمولاَ در فرآیندِ ساخت حاضر خواهند بود و در طولِ تمامیِ مراحلش نظر با اهمیتی خواهند داشت، از طرح‌های اولیه تا آخرین دستکاری‌ها.

 

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

طراحیِ داخلی یا معماریِ داخلی؟

 

 

نیازهای متغیّرِ جامعه‌ی مدرن، نقشِ طراحانِ داخلیِ آگاه از معماری را به شکل فزاینده‌ای مهم ساخته است. خصوصاَ در فروشی ، اغلب فقط داخلِ یک ساختمان بازطراحی می‌شود، در حالیکه پوسته‌ی بیرونیِ ساختمان دست‌نخورده باقی می‌ماند. این نوع از پروژه‌ی نوسازی قلمروی واقعیِ معماریِ داخلی است.

به بیانی ساده و کلّی، طرّاحیِ داخلی بیشتر با جنبه‌ی هنریِ ساختمان مرتبط است و معماریِ داخلی با جنبه‌ی علمیِ آن.  

 

منبع:  IDI Design Blog

 

مرتبط: انتظاری که طراحانِ داخلی از خانه‌ی هوشمند دارند ،  ۱۰ ترفند برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک و فضاهای داخلی در معماری و لایه‌های معنایی، پخشِ پایانی

 

[۱]  finishes

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*