روان‌شناسی رسیدن به تعادل بصری در طراحی داخلی

تعادل بصری - نشیمن متقارن

تعادل بصری – نشیمن متقارن

طراحی داخلی خیلی بیشتر از صرف پرداختن به سبک‌ها و مدها اهمیت دارد؛ این که در خانه چگونه از «تقارن»  بهره می‌برید، بر روی روانتان موثر است. چه به این موضوع باور داشته باشیم که مثلا چینش درست مبلمان به شادتر شدنمان می‌انجامد یا نه، به هر حال این‌ها از تاثیرات استفاده از تقارن در طراحی داخلی هستند.

تقارن طراحی داخلی را آسان‌تر می‌کند

تا به حال این را تجربه کرده‌اید که نفستان از زیبایی یک اتاق بند بیاید؟ درست است که در هر مورد جزئیات بخصوصی مهم هستند، اما تقارن همواره موضوعِ کلیدی است. طبق روان‌شناسی گشتالت اگرچه چشمان ما اطلاعات جداگانه‌ای را دریافت می‌کنند، اما مغزمان آن‌ها را به الگویی تکین، ساده‌تر و قابل شناسایی تبدیل می‌کند. طبق نظر طراحان داخلی، این موضوع به این معنا است که ما اتاق‌ها را- چه هال و پذیرایی باشند، چه آشپرخانه و حمام- به عنوان یک کل می‌‌بینیم، پیش از آنکه بتوانیم بر روی جزئیات منحصر به فرد هر کدام در طراحی داخلی، تمرکز کنیم.    

ما طراحی‌های متوازن را دوست داریم، به این خاطر که اطلاعاتی که مغز ما باید بر روی آن‌ها کار کند را به حداقل می‌رسانند.؛ بنابراین، با انتخاب الگویی تکرار‌شونده، می‌توانیم سریعتر به جزئیات منحصر به فرد برسیم. چون می‌توانیم فضاهای متقارن را به آسانی درک کنیم، برای همین به نظرمان به لحاظ زیبایی‌شناختی خوش‌آیندترند.

سعی کنید حداقل از یک الگوی تکرارشونده در طراحی داخلیتان بهره  ببرید.  مثلا می‌توانید از یک جفت میز پاتختی یا چراغ مطالعه در اتاق خواب استفاده کنید. یا در برابر کانتر آشپزخانه‌تان سه صندلی اوپن یک شکل با فاصله‌های مساوی قرار دهید. با افزودن عناصر متقارن در خانه‌تان، به مهمانانتان هم احساس خوش‌آیندتری دست می‌دهد و باعث تعادل بصری می شود.

 

تعادل بصری - میز اوپن متقارن

تعادل بصری – میز اوپن متقارن

 

تعادل ما را خوشحال نگه می‌دارد

همانگونه که یافتن و استفاده از ترکیب رنگ‌های متناسب باعث ذوق‌زدگیمان می‌شود، تقارن هم اثر مشابهی دارد. محققین روان‌شناسی در دانشگاه‌های رم و لیورپول میان تقارن و واکنش مثبت ارتباط یافته‌اند.  در یک پژوهش مشاهده کردند که پاسخ‌دهندگان تصاویر متقارنی با کلمات مثبت را سریع‌تر از چنین تصاویری با کلمات منفی به هم مرتبط کرده‌اند. اما در مورد تصاویر نامتقارن ، عکس این موضوع صحت داشت. در پژوهش دیگری با بررسی عضلاتی از صورت که هنگام خندیدن به کار می‌افتند، دریافتند که هنگام دیدن تصاویر قرینه فعالیت بیشتری دارند. آن‌ها همچنین متوجه شدند که واکنش‌ها به تقارن‌های بازتابی – مانند تصاویر آینه‌ی ویترین‌ها-  قابل توجه‌تر بوده‌اند. بنابراین می‌توانیم از این نوع تقارن برای جاهایی که بیشتر به شاد شدن فضا نیازمندیم، بهره ببریم. مثلا در آشپزخانه‌های غمبار و دورافتاده در خانه‌ها.

تصاویر آینه‌ای نشانه‌های کارکردی به ما می‌دهد

زمانی که برای اولین بار با طراحی داخلی جایی برخورد می‌کنیم،  مغز ما به صورت خودکار روی دو چیز کار می‌کند؛ زیبایی‌شناسی و کارکرد. بهترین پروژه‌های طراحی آن‌هایی هستند که این دو مقوله را چنان ظریف به هم می‌آمیزند که به آسانی نتوانیم آن‌ها را از هم تشخیص دهیم. اما برای این کار به سالها آموزش عملی نیاز ندارید و  با کمی تقارن می‌توانید در حد خودتان به این مهم دست پیدا کنید.

در ابتدا، باید نقطه‌ی کانونی اتاق را تعیین کنید. این نقطه باید چیزی باشد که به سرعت چشم‌ها را به خود جلب کند و در یک حالت ایده‌آل باید نشانه‌ای مهم از کارکرد فضا به ما بدهد. یک میز ناهاخوری زیبا به وضوح اتاق پذیرایی را نشاندار می‌کند، همانطور که میز کاری  زیبا یک دفترِ کار خانگی را و  تخت‌خوابی راحت یک اتاق خواب را. زمانی که نقطه‌ی کانونی اتاقتان را تعیین کردید، آن را به عنوان مرکزی برای طراحی متقارنتان به کار گیرید؛ نشیمنی گرد اطراف شومینه در هال خانه درست کنید. در دو طرف وان حمام چیزهایی قرار دهید، در اتاق مطالعه دو قفسه‌ی یکسانِ کتاب بگذارید. 

نامتقارنی به حفظ علاقه‌ی ما کمک می‌کند

با تمام این صحبت‌ها درباره‌ی خوبی‌های تقارن و  سادگی، باید به آخرین نکته هم اشاره کنیم. هیچ چیز بیشتر از اندازه‌اش خوب نیست.  پیش از دست بردن در اتاق و ساختن تصاویر آینه‌ای، قدری تأمل کنید و تقارن برخی چیزها را بشکنید. تعادل نامتقارن  به اتاق شما عمق و جاذبه‌ی بصری می‌دهد. معمولا چنین فضایی از فضاهای که به صورت سنتی به نظم درآمده‌اند اصیل‌تر به نظر می‌رسند و حس آسودگی بیشتری دارند، بنابراین استفاده از این قابلیت به شما کمک می‌کند که به خانه‌تان حس صمیمانه‌تر و دنج‌تری بدهید.

اگر می‌خواهید نامتقارنی‌ای که به دنبالش هستید جواب بدهد، بر روی جزئیاتی از طراحی تمرکز کنید که اگرچه متمایزند، در حجم و شکل مشابهند. مطمئن شوید که آنها به یک اندازه از مرکز اتاق فاصله داشته باشند. در مورد قرار دادن اشیاء به حستان اعتماد کنید. چیزها را همان جایی که فکر می‌کنید باید باشند قرار دهید، سپس یک قدم به عقب بروید و اتاق را به عنوان یک کل نگاه کنید؛ به سرعت حس جریان فضا را می‌گیرید و  عنصر نامتقارن را طوری قرار می‌دهید که در آن میانه بدرخشد. در نظر داشته باشید که عدم تقارن می‌تواند کم یا زیاد باشد؛ یک صندلی را بچرخانید طوری که حسی صمیمی به نشیمن بدهید یا نقاشی‌های فرزندتان را در جایی متمایز بر دیوار آشپزخانه نصب کنید یا به صورت هنری اجزای روی میز قهوه را بچینید و …

 

تعادل بصری - میز ناهارخوری نامتقارن

تعادل بصری – میز ناهارخوری نامتقارن

این موضوع که تقارن ما را جذب می‌کند بر کسی پوشیده نیست، اما شاید فکرش را نمی‌کردیم چنین اثر قدرتمندی بر روانمان بگذارد. می‌توان با کمی جابجایی آسان و ایجاد اشکال متقارن در چینش، بر سلامت جسمی و ذهنی خود و خانواده‌مان اثر بهبوددهنده‌ و آرامش‌بخشی بگذاریم.

منبع:  freshome 

مطالب مرتبط:     طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟ بخش اول

                      طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟ بخش دوم

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*