زندگی در ارتفاع

بخش سوم

نویسنده: آدام هیگینبوثم[۱] 

 

سه خدمه‌ی پنجره‌پاک‌کنی هرست [۲]، پس از تمام شدن چک‌های ایمنیشان ، تا سبد پاکسازی بالا آمدند که به طرف پایین برج سفر کنند. باب منزر به تنهایی ته سبد ایستاده بود و به وسیله‌ی یکی از چیزهای منحصر به فرد این وسیله- یک برجک استوانه‌ای که به دور آن هر کدام از دو انتهای این وسیله[۳] می‌تواند بر روی دیگری تا شود و زاویه‌ای نود درجه بسازد- از براون و کاسپارک[۴] جدا شده بود. بازوچه[۵] سبد را چهل فوت به هوا برد و بالای دیواره‌ی بیرونی ساختمان[۶]  فرستاد و این ماشین مسقف سی و شش و نیم تنی به طرز تقریبن غیر قابل درکی شروع کرده بود به حرکت روی ریلش  و تا گوشه‌ی ساختمان می‌رفت. وقتی من خودم بر روی داربست فلزی رفتم، معلوم شد که این کار ترسناک‌ترین مرحله‌ی این فرآیند است: زمانی که سبد از کنار دیواره عبور کرد، بادی سرد مقابل حلقه‌ی کلمبوس[۷]  همه چیز را درو می‌کرد ، آن بالا همهمه کرده بود و هر بار که من وزنم را روی داربست جابجا می‌کردم، به شکل ناخوشایندی تاب می‌خورد؛ انگار که وحشتناک‌ترین سواری شهربازی در دنیا. منزر در حالیکه بازویش را بر روی لبه‌ی سبد با آرامش مردی که اردک‌ها را بر روی تالابی روستایی تماشا می‌کند تکیه داده بود، هر یک از حرکات این وسیله را با استفاده از جعبه‌کنترل از راه دوری با ۱۶ دکمه کنترل می‌کرد. زمانی که ماشین به شمالی‌ترین گوشه‌ی برج رسید، سبد در هوا  بر روی خیابان هشتم معلق بود و به آرامی بر روی طرف راستش می‌پیچید. برای افت « نوک پرنده»[۸] آماده بود.              

اندازه‌ی هر ساختمانی که با داربست پاکسازی می‌شود، به وسیله‌ی تعداد این افتادن‌ها اندازه‌گیری می‌شود؛ تک‌بخشی عمودی از نما که از سقف به پایینترین بخشی که سبد می‌تواند تا آنجا پایین بیاید، می‌رود- چه تا سطح زمین یا تا خصیصه‌ای معمارانه مثل یک عقب‌رفتگی.  هر سه طبقه، منزر و تیمش طناب‌های متصل را  از جایی که معلقند به دکمه‌های فلزی بر روی نما گیر می‌دهند تا از دور شدن سبد از ساختمان به وسیله‌ی باد جلوگیری کنند. یک روز کار بر روی افتی متوسط، حدود چهار ساعت زمان می‌برد؛ اگر هوا خوب باشد، پاک‌سازی کل برج از بالا تا پایین، یک ماه زمان می‌برد. کار بر روی آسمانخراش‌های بزرگتر زمان بسیار بیشتری می‌برد. یک دوره پاکسازی بر روی نمای شیشه‌ای سیاه ساختمان هشتاد طبقه‌ی مرکز تایم‌وارنر، جایی که « افت دره‌وار[۹]» مرکزی به تنهایی ۷۰۰ فوت پایین می‌رود- از سقف تا عقب‌رفتگی طبقه‌ی چهارم- می‌تواند برای شش مرد، چهار ماه زمان ببرد.

 

پاکسازی مدرن پنجره

پاکسازی پنجره بر روی سازه‌ی معلق

 

 اولین داربست پنجره‌‎پاک‌کنی در نیویورک در سال ۱۹۵۲ ساخته شد تا نمای بیرونی لِوِرهاوس[۱۰] در خیابان پارک[۱۱] که طراحی برجسته‌اش نه تنها از زیبایی‌شناسی پر چین و شکن سبک بین‌المللی، بلکه از این آرزوی برادران لِوِر که این مرکزِ جهانی نمادی از «پاکیزگی ابدی» باشد الهام گرفته شده بود، حفظ و نگهداری کند. هر یک از پنجره‌‌های آن از داخل بسته بود و بنابراین باز کردن و پاک کردنش به شیوه‌ی سنتی، یعنی به وسیله‌ی مردی که با کمربند ایمنی از آن بالا برود، امکان‌پذیر نبود. راه حل، وسیله‌ای الکترونیکی طراحی شده توسط شرکت بالابر اوتیس بود که استانداردی برای چگونگی پاکسازی جنگل‌های رو به رشد شیشه و آهن و پنجره‌ی از داخل بسته در شهر گذاشت. اولین تلاش‌ها برای پاکسازی تماما خودکار در سال۱۹۷۳ ، با افتتاح مرکز تجارت جهانی آغاز شد، جایی که چهل و سه هزار و ششصد پنجره با ماشینی در هر برج که جاروها و برس‌های چرخان بر آن سوار می‌شد و بر روی میلیون‌ها ریل طوری حرکت می‌کرد که تمام ارتفاع ساختمان را می‌توانست در بیست دقیقه طی کند، پاکسازی می‌شدند.  ربات طراحی شده بود تا هزار و صد پنجره را بر روی تانکری ۲۰ گالنی پاکسازی کند  اما بعضی وقت‎ها خراب می‌شد، در گوشه‌ها چندان به کار نمی‌آمد و پنجره‌های طبقه‌ی آخر همیشه با دست پاک می‌شدند. امروزه ماشینی مشابه در منهتن، در خیابان ۱۲۵۱ ، در مرکز راکفلر باقی مانده است. « با ماشین‌های خودکار واقعا نیار به ساختمانی جعبه‌شکل دارید.» لکرام بریجموهَن[۱۲]  این را گفت و ادامه داد:  « به محض اینکه نما کوچکترین پیچ‌خوردگی یا  کجی‌ای پیدا کند، خودکارها[۱۳] دیگر کار نمی‌کنند.»

 

منبع:  مجله‌ی نیویورکر 

مرتبط: زندگی در ارتفاع بخش اول و بخش دوم

[۱] Adam Higginbotham

[۲] Hearst

[۳] Platform

[۴] Kasparek

[۵] Boom arm

[۶] building’s parapet

[۷] Columbus Circle

[۸] “ bird’s mouth” drop 

[۹] “ canyon drop”

[۱۰] Lever House

[۱۱] Park Avenue

[۱۲] Lakhram Brijmohan

[۱۳] Automatics

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*