طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟

بخش دوم 

طراحی داخلی و تاثیر ناخودآگاه

طراحی داخلی و تاثیر ناخودآگاه

چگونگیِ مرتب‌سازی شما، شخصیتتان را  آشکار می‌کند.

زمانی که دیوارهایتان را رنگ‌‌آمیزی کردید، زمان دانستن چگونه پر کردن فضا فرا رسیده است.  ژان بودریار ، جامعه‌شناس ، در کتاب   « نظام اشیا» مطرح می‌کند که تمام اشیایی که فضایی را اشغال می‌کنند، به آگاه شدن از کارکرد آن فضا کمک می‌کنند.  اما فراتر از این موضوع، ترکیب اشیایی که فضای داخلی را پر می‌کنند، از چینش نشیمن و  دیوارآویزها گرفته تا زیرلیوانی‌های روی میز قهوه، همه و همه  نمایان‌کننده‌ی شخصیت و امیال ما هستند. بودریار می‌گوید وقتی مهمان به خانه‌مان دعوت می‌کنیم، آن‌ها به صورت غریزی اشیای داخل خانه‌مان را بر اساس چهار معیار متمایز – علاوه بر  آن که چگونه به نظر می‌رسند-  ارزیابی می‌کنند:

کارکرد: آیا این چیز به خصوص نیاز شما را مرتفع می‌سازد؟  آیا میز آشپزخانه به اندازه‌ی نشستن تمامی اعضای خانواده به دور آن، جا دارد؟ آیا کف‌سازی ( سنگ، سرامیک، کاشی، موکت، پارکت و…) تمامیِ مساحت خانه را پوشش می‌دهد؟

مبادله: آیا این چیز بخصوص به قیمتش می‌ارزد؟  آیا  ترجیح می‌دهید یک کاناپه‌ی تکی به قیمتی گزاف بخرید، یا با همان پول یک ست کامل اتاق خواب خریداری کنید؟

نمادین: آیا به این شی وابستگی عاطفی دارید؟ برای دکورتان مجموعه عکس‌های خانوادگی را انتخاب می‌کنید یا تابلوهای نقاشی را؟  

نشانه: آیا این شی نمادی بخصوص و سطح بالا است؟ آیا برندی نامدار است یا تولیدی انبوه؟

با استفاده از این معیارها، مثلا  شخصی که کاناپه‌ای کوچک از طراحی مشهور می‌خرد، نسبت به کسی که کاناپه‌ای بزرگ و ارزان‌قیمت اما جادار برای تمامی اعضای خانواده می‌خرد، فردی محسوب می‌شود که بیشتر دلمشغول ظاهر و کلاس اجتماعی است. بالعکس، کسی که درِ یخچالش از نقاشی‌های کودکان و کارت‌پستال‌های دوستان پوشیده شده است، فردی مهمان‌نوازتر و  عاطفی‌تر نسبت به کسی که آشپزخانه‌ای مینیمالیستی دارد به نظر می‌رسد.

مشاهده‌ی فضا سبب می‌شود جا بزرگتر به نظر برسد

همانطور که می‌گویند: « برای کاری که می‌خواهی آماده شو، نه کاری که داری.» برای دکوراسیون یک اتاق هم این موضوع صدق می‌کند. طراحان داخلی دهه‌هاست از مفهومی با عنوان « مشاهده‌ی فضا» استفاده می‌کنند  تا مطمئن شوند خانه‌ها جادارتر به نظر می‌رسد و اتاق‌ها تا حد امکان کاربرپسندترند. یعنی از ترفندهای بصری‌ای استفاده می‌کنند که بینندگان فضا را متفاوت با آنچه هست ببینند.  اگر می‌خواهید اتاقی در خانه‌تان بزرگتر به نظر برسد، از مبلمانی کوچکتر و باریکتر، آینه‌ی بزرگی بر دیوار پشتی و ایجاد عمق به وسیله‌ی دیوارآویزها استفاده کنید. کسانی که می‌خواهند فضایشان جذب‌کننده  باشد باید به رنگ‌های گرمتر، چینش صمیمانه‌تر مبلمان و نشیمن و نورپردازی امبینت  فراوان رو بیاورند.

 

طراحی داخلی و تاثیر ناخودآگاه

طراحی داخلی و تاثیر ناخودآگاه

 

منبع : freshome

مرتبط: طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟ بخش اول 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*