طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟

بخش اول

 

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

 

معمولاَ زمانی که از طراحی داخلی صحبت می‌کنیم، از جنبه‌های زیبایی‌شناسانه می‌گوییم که چطور باید به ظاهر به خصوصی رسید؛  ابن که از چه سبکی الگو بگیرید، آخرین طرح‌های مد روز را بشناسید و… این‌ها تنها بخشی از پازل هستند.

قسمتی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد،  تاثیر طراحی داخلی بر روی ناخودآگاه شماست. باور کنید یا نه، انتخاب‌هایی که می‌کنید برای آنکه خانه‌تان ظاهر به خصوصی به خود بگیرد، بر روی احساسات و. ادراک شما  تاثیری اثبات‌شده دارد.  رنگ دیوارهای آشپزخانه ممکن است در استرس گرفتنتان موثر باشد و سبک مبل اتاق نشیمنتان در این که دیگران فکر کنند شما انسان دیرجوشی هستید.

در ادامه نکاتی درباره چگونگی اثرگذاری طراحی داخلی بر روی ناخودآگاه بازدیدکنندگان  را خواهیم دید.

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

انتخاب رنگ بر روحیه‌‌ی شما اثر می‌گذارد

تعجب‌برانگیز نخواهد بود اگر بگوییم رنگ‌ها از اصلی‌ترین اجزای اثرگذار بر روی تجربه‌ی ما از  جهان اطرافمان هستند. اما بیان این موضوع که رنگ‌ها بر روی حالات و احساسات ما اثری قطعی دارند، شاید موجب شگفت‌زدگی شود.  زمانی که شروع به انتخاب‌هایی برای طراحی داخلی کردید، مطمئن شوید رنگ‌هایی را که انتخاب می‌کنید،  لحنی که مورد نظرتان است را به فضا بدهد.

سابقه‌ی مطرح شدن رنگ‌ها در روان‌شناسی مدرن به قرن نوزدهم می‌رسد، زمانی که یوهان ولفگانگ فن گوته کتابش با عنوان « تئوری رنگ‌ها» را منتشر کرد. از آن زمان بحث‌هایی درباره‌ی معانی ضمنی سایه‌روشن‌های بخصوص میان طراحان داخلی و محققان و متخصصان بازاریابی درگرفت و درباره‌ی رنگ‌ها  اتفاق نظرهایی اولیه حاصل شد.

قرمز: قدرت و شور را نشان می‌دهد. استفاده از آن می‌تواند فضاها را گرم کند و صمیمیت بیشتری به آن‌ها می‌بخشد.

نارنجی:  می‌تواند به عنوان تکانه‌ای از انرژی و خلاقیت به کار رود. بیشتر به عنوان تاکید مناسب است، زیرا استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی آن می‌تواند باعث دستپاچگی افراد شود.

زرد: با شادی و آفرینش و  نوآوری مرتبط است. ترکیب آن با رنگ‌های خنثی یا در اتاقی با نورهای خنثی احساس آرامش ایجاد می‌کند.

سبز:  برای آرامش‌بخشی‌اش مشهور است و به همین خاطر مناسب راهرو و ورودی است تا احساس انتقال از خارج خانه به داخل آن را سهولت ببخشد.

آبی:  احساس آرامش و تازگی را تداوم می‌بخشد و مناسب جاهای پررفت و آمدی مانند آشپزخانه و حمام است.

بنفش:  بر اشرافیت و لوکس بودن دلالت دارد و انتخاب خوبی برای پذیرایی خانه و اتاق‌خواب اصلی است. و شکوه بخصوصی به آن‌ها می‌بخشد.

خاکستری: حسی از آسودن و  خلوت به بیننده منتقل می‌کند. از خاکستری برای دفترِ کارِ خانگی و  حمام استفاده کنید.

قهوه‌ای: مانند سبز قهوه‌ای نیز ذاتی آرامش‌دهنده دارد. از آن برای جاهایی که خانواده جمع می‌شوند و گفت و گوها صورت می‌گیرد، استفاده کنید.

سفید: پاکی و خلوص را به ذهن متبادر می‌کند.  برای نشان دادن یک فضا بسیار مناسب است اما از آن در کنار دیگر رنگ‌ها استفاده کنید، زیرا به تنهایی حسی خنثی القا می‌کند.

به یاد داشته باشید برای انتخاب رنگ در طراحی داخلی استفاده از سه نوع رنگ بهتر از استفاده از تک‌رنگ است. از رنگ‌های خنثی برای بخش‌های بزرگ مانند دیوارها و کف استفاده کنید، از رنگ‌های آرامش‌بخش برای مبلمان و اثاثیه و  از رنگ‌های چشمگیرتر برای نشان دادن اشیا و وسایل تزئینی‌تان. 

 

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

تاثیرات ناخودآگاهِ طراحی داخلی

 

منبع: freshome

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*