طراحی لابی نوین

لابی ساختمان شما اولین جایی است که ساکنان وقتی وارد خانه می‌شوند، آن را می‌بینند و اولین بخش ساختمان است که هر مهمان ( یا خریدار احتمالی)  موقع بازدید از آپارتمانتان متوجه آن می‌شود. با توجه به این موضوع، در مورد لابی شما اهمیت دارد که آیا می‌خواهید با استفاده‌ی بیش از حد از مرمر مخارج را افزایش دهید یا هشتی‌ای ساده با صندلی و گلدان برای شما کفایت می‌کند. برای اینکه لابی تنها یک فضای گذر خشک و خالی نباشد، باید راحت و خوش‌آیند، با مبلمان متناسب،  نورپردازی جذاب  و طرح رنگی با سلیقه باشد. 

یک لابی ایده‌آل باید کارکردی به عنوان فضای چندمنظوره داشته باشد. باید هویت ساختمان را نمایندگی کند، برای ساکنین آسایش فراهم کند و برای مالکان جدید بالقوّه جذابیت داشته باشد. همچنین به عنوان بخشی که امنیت ورود به ساختمان را در آن کنترل می‌کنند  و جایی برای تعامل ساکنان و میهمانان و کارکنان، بتوان آن را مورد استفاده قرار داد. بازطراحی یک لابی کاری دشوار و سنگین است. پیش از فکر کردن به تکه‌های رنگ و نمونه‌های فرش، باید یک طراح استخدام شود. وقتی موضوع طراحی داخلی است، اکثر افراد خود را صاحب‌نظر می‌دانند ( نه فقط در مورد علایق شخصیشان، بلکه در مورد آنچه به نظرشان واقعا بد است). انتخاب یک طراح از میان خیل افرادی که توسط دوستان و آشنایان معرفی می‌شوند مشکل است. 

تصمیم‌های زیبایی‌شناسانه

اگر هنگام طراحی لابی سعی کنید همه سلیقه‌ها را راضی نگه دارید، کارتان خراب می‌شود. این موضوع را افراد زبر و زرنگ در این حرفه می‌دانند. اگرچه ابعاد زیبایی‌شناسانه‌ای مانند رنگ دیوارها یا انتخاب میان موکت یا فرش بسیار ذهنی هستند و میان میان اجتماعات و ساختمان‌ها و شرکت‌ها متفاوتند اما در میان طراحان در مورد اینکه یک لابی به لحاظ وجودی باید چه چیزی باشد، توافق‌هایی هست. بیشترین چیزی که از حرفه‌ای‌ها شنیده می‌شود، آن است که این فضا باید زیبا و کارکردی و البته راحت باشد، اما نه خیلی راحت.  یکی از طراحان می‌گوید در مکان‌ها عمومی مبلمانی که مخصوص لم دادن است، متناسب نیست، چون افراد زیادی روی آن می‌نشینند و به سختی بلند خواهند شد.  مبلمان لابی باید طوری طراحی شود تا برای آنچه به آن « استفاده‌ی قراردادی» می‌گویند، مناسب باشد. این مبلمان با مبلمان خانگی متفاوت است. این مبلمان برای استفاده‌ی سنگین ساخته و متناسب‌سازی شده است، در حالیکه مبلمان خانگی در اینگونه موارد بیش از شش ماه دوام نمی‌آورد.

یک طراح حرفه‌ای معمولن کارش را با رویکردی پایین به بالا آغاز می‌کند؛ یعنی از کف. برخی لابی‌ها موکت هستند اما معمولا کف لابی از جنس سنگ، کاشی چینی یا نوعی سطح سخت است که بماند و آسیب‌پذیر نباشد. موکت خوب به نظر می‌رسد  و صدای راه رفتن بر روی آن گرفته می‌شود اما با اولین لکه‌ای که روی آنها بیافتد، کار پاک کردن آن بسیار دشوار خواهد بود.

دیوارها هم بسیار مهمند. طراحان همواره دنبال جایی می‌گردند که افراد در آن با دیوارها در تماسند و آنجا تقریبا گوشه‌های بیرونی است. بنابرابن اگر ببینند آن نقطه آسیب‌پذیر است،  با استفاده از موادی که در اختیار دارند، سعی می‌کنند از آن نقطه محافظت کنند.  بدون اینکه کارشان مصنوعی به نظر برسد. 

حتی ساختمان‌هایی با بودجه‌ی محدود هم اگر پول را به نحو درستی خرج کنند، می‌توانند لابی مناسبی داشته باشند. یکی از عناصر بسیار پرارزش نورپردازی است. باید نورپردازی و کف‌سازی را بسیار مورد توجه قرار دهید.  می‌توانید رنگ نقاشی را برای یک لابی ارزان‌قیمت‌تر به نحوی به کار ببرید که بسیار تاثیرگذار باشد، اما اگر نورپردازی درستی نداشته باشید، هیچ ندارید.

تنوع لابی‌ها ناشی از گوناگونی ساختمان‌هاست.  هر لابی باید چیزی مخصوص به خود داشته باشد و  اینکه می‌بینیم یک لابی شبیه بیست لابی قبلی در ساختمان‌های دیگر است، مطلوب نیست. آن چیز مخصوص می‌تواند شامل نورپردازیِ تزئینی یا هر یک از جزئیات چیزهای مختلف باشد. باید به فضایتان هویت ببخشید؛ چیزی که آن را متمایز کند. شاید لابی شما  دیواری متمایز[۱] داشته باشد که دیگر ساختمان‌ها  ندارند.

در آخر به این موضوع توجه داشته باشید که اگرچه لابی  اتاق جلویی ساختمان شماست، اما نباید آن را با اتاق نشیمن آپارتمانتان اشتباه بگیرید. باید اتاقی عمومی یا نیمه‌عمومی طراحی کنید که حسی از سکونت داشته باشد. داشتن این دو موضوع در کنار هم کار آسانی نیست؛ لابی شما باید ظاهری مسکونی داشته باشد که می‌تواند در عین حال استفاده‌های سنگین و غیرخانگی را تاب آورد.

 

طراحی نوین لابی

طراحی نوین لابی

منبع: COOPERATOR

[۱] feature wall

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*