قبل و بعد: چگونه به یک آپارتمانِ مدرنِ شهری شخصیت ببخشیم

همان طور که هر کس که تا به حال به یک آپارتمانِ مدرنِ شهری اثباب‌کشی کرده است می‌تواند گواهی دهد، افزودنِ کاراکتر به فضاهای بزرگِ سفید می‌تواند یک چالش باشد. برای الهام‌گیری در ادامه به طراحی‌ای از سوفی اشبی [۱] نگاهی انداخته‌ایم.

 

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

 

قبل

اگر در شهر زندگی کنید، چنین آپارتمانی را صدها بار می‌بینید: آشپزخانه‌، ناهارخوری و اتاقِ نشیمنِ روشنِ سفید، پنجره‌هایی با شیشه‌های قدّی [۲]، بالکنِ آفتابگیر و اتاق‌هایی با ظاهر معمولی و بدونِ ویژگیِ بخصوص. اگرچه خرید یا اجاره‌ی یک آپارتمانِ نوساز مزایای بسیاری را با خود به همراه دارد- برای شروع رطوبت یا خشکی شما را غافلگیر نمی‌کنند-  اما چیزی کلیدی وجود دارد که این خانه‌ها می‌توانند فاقدش باشند و آن چیز شخصیت است. این « جعبه‌ی سفیدِ مدرنِ» فراگیر ممکن است تمیز و روشن و جادار باشد، اما همان طور که هر کس که در چنین جایی زندگی کرده باشد می‌تواند گواهی دهد، خودمانی ساختنِ چنین خانه‌هایی دشوار است.

از آن جایی که این خانه‌ها متناسب با هیچ سبکِ دکوراسیونِ بخصوصی نیستند، به نظر می‌رسد کلید رسیدنِ به دنجی [۳] در چنین جاهایی در ترکیبِ هوشمندانه‌ی مبلمان، رنگ‌ها و سطوح است. در ادامه با دکوراتورِ پروژه‌ی تازه‌ی برج ساوت بنک [۴] در لندن ، سوفی اشبی، همراه می‌شویم و از توصیه‌هایش برای افزودنِ کاراکتر  به یک آپارتمانِ مدرن جویا می‌شویم.

 

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

 

برای آنکه ترکیب‌ها در آشپزخانه و اتاقِ نشیمن جواب بدهند، چه توصیه‌ای دارید؟

هارمونیِ طرحِ رنگ را در تمامیِ مراحل حفظ کنید. مطمئن شوید هر چیزی که در آشپزخانه می‌گذارید، حتی توستر، با بقیه‌ی چیزها هماهنگ باشد.

مطمئن شوید  فضا متناسب برای سرگرمی است. من اغلب از نیمکت‌های سفارشی  برای میزِ ناهارخوری استفاده می‌کنم چون می‌توان افرادِ بیشتری را پشتِ آن نشاند و از دریای صندلی‎‌هایی که در ست‌های اتاق‌های ناهارخوریِ رسمی معمول است، فاصله گرفت.

اجزای برجسته‌ی آشپزخانه را با قرار دادنشان در معرضِ دید بیشینه سازید. برای نمونه، ظروف شیشه‌ای  و سرامیکیِ زیبای خود را در کنار کتابها و گیاهانتان در قفسه‌ها قرار دهید.

چه سبک یا دوره‌ای از مبلمان را پیشنهاد می‌کنید؟

من به طورِ کلی به هیچ دوره، سبک یا ژانری نگاه نمی‌کنم، بلکه باید هر جزء را مدّ نظر داشت. شگفتی از ترکیب‌های غافلگیرکننده پدید می‌آید، مثلاَ ترکیب سبکِ دهه‌ی شصتِ میلادی با سبکِ مبلمانِ قرن نوزدهمی. اما مدرنیسم، همیشه جذابیتی بی‌زمان خواهد داشت. من داستانِ پشتِ مدرنیسم را دوست دارم: دور شدن از کلاسیک‌ها و رفتنِ به سمتِ ناشناخته‌ها. این سبک، زمانی را بازنمایی می‌کند که طراحان واقعاَ به آینده نگاه می‌کردند.  

آیا سطوح و رنگ‌هایی وجود دارند که مشخصاَ در زمینه‌ی «جعبه‌ی سفیدِ مدرن» جواب بدهند؟

من استفاده از لحن‌های خاکی [۵] و رنگ‌های طبیعی را دوست دارم.  قدرت رنگ‌ها و گیاهانِ رنگارنگ باید مهار شود، تا یک جَو درونِ چنین آپارتمانی بیافرینند.

یکی از رنگ‌های محبوبِ من پنلی طراحی‌شده توسطِ paint & paper library است که ما در فضای یکسره‌ی نشیمن، کار، آشپزخانه در برجِ ساوت بنک از آن بهره بردیم. این رنگ به ظرافت جوّی دنج را در فضایی که به صورت معمول کاملاَ سفید رنگ می‌شود، می‌پرورد.

 کجاها باید به آسانی خرج کرد و کجاها باید پول را حفظ کنیم؟

ترجیحِ کیفیت بر کمیت همیشه شعار من است. موضوع بر سرِ جمع کردنِ معدودی اجزای با کیفیت است؛ مانند یک صندلی مدرنیستیِ زیبا یا یک میزِ قهوه از دهه‌ی چهل و استفاده از آنها برای اینکه به کلّ اتاق جلوه ببخشند.

من یک فضای داخلی را همانطور خلق میکنم، که یک کلکسیونِ هنری را گرد می‌آورم؛ با ملاحظه‌ی بسیار برای هر قطعه، زمینه‌اش، دور و اطرافش و جایگاهش داخلِ اتاق.

جای کلیدی‌ای که باید در آن سرمایه‌گذاری کرد، کارهای هنریِ اصیل است. آن‌ها ماندگارند و با گذرِ زمان به ارزششان افزوده می‌شود، این در حالی است که بدبختانه ارزش بیشتر نورپردازی‌ها و مبلمان با گذرِ زمان از دست می‌رود.

بعد از کارهای هنریِ اصیل، اشیای آنتیک هستند. که می‌توان نمونه‌های خوبی از آنها را با قیمت‌های مناسب در بازارهای مجازی مانند ebay پیدا کرد. استفاده از کتابها و گیاهان نیز راه‌ِ بسیار خوبی برای افزودن زندگی به اتاق و روح‌بخشی به آن بدون خرج چندان است.

مبلمان را در اتاقی با اندازه‌ی معمول، چگونه می‌چینید؟

مقیاس و تناسب همه چیز است. در اتاقی با اندازه‌ی معمول ، بر روی این موضوع متمرکز شوید که اطمینان یابید سبکِ مبلمانِ شما نسبتاَ خوب است و  و بیش از حد بد قواره و بد اندازه نیست. کاناپه‌ای با اجزای شسته و رفته‌تر و بهتر مانند پایه‌ی فلزّی به جای پاسنگی [۶] ، انتخاب کنید. این موضوع سبُکی را ارتقا می‌بخشد و  احساس قرار داشتنِ یک بلوکِ سنگی در میانه‌ی اتاق را نخواهید داشت.

فرش‌ها  برای بخش‌بندیِ مناطقِ مختلفِ اتاق و ثابت کردنِ مبلمان در آن فضاها مفیدند. اگر فرشی بخرید که به کاناپه‌ی شما و صندلی‌هایتان بیاید، آن ناحیه مشخص می‌شود. یک فرشِ دیگر که نازک‌تر و رونده باشد ( شاید یک قالیچه)  می‌تواند  فضای دیگری در اتاق را طوری تعیین کند که برای محلّ مطالعه یا ناهارخوری مناسب باشد.

 

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

کاراکتر بخشیدن به آپارتمانِ مدرنِ شهری

 

منبع: HOUSE & GARDEN

مرتبط: خانه‌ای معاصر برای آینده، روان‌شناسی رسیدن به تعادل بصری در طراحی داخلی و مبلمان هنگام طراحی دوباره‌ یک اتاق، با اهمیت‌ترین موضوع است

 

[۱] Sophie Ashby

[۲] plate-glass windows

[۳] coziness 

[۴]  South Bank Tower

[۵] earthly tones

[۶] plinth base

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*