مبلمان هنگام طراحی دوباره‌ یک اتاق، با اهمیت‌ترین موضوع است

طراحی دوباره یک اتاق - طراحی مبلمان

طراحی دوباره یک اتاق – طراحی مبلمان

 

چه ذائقه‌ای حرفه‌ای داشته باشید یا صرفن فردی علاقه‌مند و پرشور نسبت به طراحی داخلی باشید، احتمال اینکه به اهمیت مبلمان برای طراحی دوباره‌ یک اتاق پی برده باشید، زیاد است. در ادامه خواهیم دید که این موضوع نه تنها با اهمیت است، بلکه در مورد طراحی دوباره‌ی یک اتاق، مهمترین بخش است و باید اولین چیزی باشد که در نظر می‌گیرید.

مبلمان کارکرد اتاق را نشان می‌دهد

ضرورت‌های اصلی طراحی مبلمان اتاق‌خواب کدامند؟ در مورد اتاق پذیرایی چطور؟ پاسخ به این پرسش‌ها چندان دشوار نیست. زیرا  پیش‌زمینه‌ای که از اتاق و کاربرد آن داریم، ما را به سمت مسیر درست و اطلاعات ضروری هدایت می‌کنند.  پیش از هر کار باید از خود پرسید که از فضای مورد نظر می‌خواهیم چگونه استفاده کنیم.  پاسخ به این سوال در واقع پاسخ به سوال چه مبلمانی؟ نیز هست.  مثلا  اگر بر روی طراحی اتاقی که می‌خواهید در آن مهمانان زیادی را سرگرم کنید کار می‌کنید، به جاهای نشتن زیادی احتیاج دارید. اما اگر به جایی برای تمرکز و تفکر احتیاج دارید، فضایتان را به میز کاری اختصاص دهید که بتوانید کارهای مهمتان را پشت آن انجام دهید.  به یاد داشته باشید که مبلمان  تفاو.ت زیادی ایجاد می‌کند،  بنابراین برای استفاده از آن دودل نباشید. عنصری که در ذهنتان به وضوح کاربرد در نظر گرفته شده برای اتاق  را نشان می‌دهد، انتخاب کنید و  طراحی مبلمانتان را  بر مبنای آن انجام دهید. سایر مبلمان و  اشیا دکوری را طوری به دور آن قرار دهید که چشم‌ همیشه به همان عنصر مورد نظر شما بیافتد.

 

طراحی دوباره یک اتاق - طراحی مبلمان

طراحی دوباره‌ یک اتاق – طراحی مبلمان

 

مبلمان چگونگی جریان حرکت در اتاق را دیکته می‌کند

چینش مبلمان، علاوه بر  نشان دادن کارکرد فضا، چگونگی حرکت خانواده  و دوستانتان در این فضا را  نیز تعیین می‌کند.  هر کس که راهش را از میان  فضای تنگ میان مبلمان باز کرده باشد، می‌داند که باز گذاشتن فضای مناسب برای رفت و آمد ( چه به لحاظ فیزیکی و چه بصری) ، چقدر اهمیت دارد.  در این مسئله باید نکات ذیل را مد نظر داشت:

دو نقطه برای رفت و آمد کافی است.

فضای حرکتی را به اطراف محل نشیمن منتقل کنید و نه میان آن.

فضای کافی برای ایستادن میان میز و صندلی بگذارید.

مبلمان را دور از دیوارها قرار دهید. ( حدود ۷ سانتیمتر)

نشیمن را نزدیک یکدیگر قرار دهید تا گفت و گو به آسانی صورت گیرد.

در اتاق‌های بزرگ، چند دست مبلمان بچینید

اگر از چینشتان مطمئن نیستید، در فضایتان راه بروید و موارد بالا را در آن بسنجید.

کسانی که تصور دیداری قوی‌ای دارند، بدون آنکه دائما در حال جابجایی مبلمان باشند، می‌توانند چینش‌های مختلف را در ذهنشان امتحان کنند.. البته نرم‌افزارها و اپلیکشن‌هایی هم برای این کار – یعنی شبیه‌سازی سه‌بعدی مبلمان-  طراحی شده است..

مبلمان تعادل وزنِ بصری ایجاد می‌کند

طراحی دوباره یک اتاق - طراحی مبلمان

طراحی دوباره‌ یک اتاق – طراحی مبلمان

« وزن بصری» شاید در نگاه اول عبارت نامأنوسی جلوه کند اما در واقع مفهوم آشنایی است. تصور کنید  تمام اثاثیه‌ی اتاق به یک سمت هل داده شده‌اند، حس تایتانیکِ در حال غرق شدن بهتان دست نمی‌دهد؟  وزن بصری تماما درباره‌ی متعادل کردن یک اتاق است. اگر با اجزای بزرگ و زیادی سر و کار دارید، آن‌ها را در قسمت‌های مختلف اتاق پخش کنید تا وزن بصری یک طرف بیشتر از طرف دیگر نباشد و  همچنین چیزهای بزرگ و کوچک هر دو را در دسته‌ها قرار دهید تا به علاقه‌ی بصریتان تنوع ببخشید.  بهترین ابزار برای ایجاد این تعادل چشمان شماست؛ زمانی که حس کردید چینش مناسب را پیدا کرده‌اید، کمی فاصله بگیرید و  به اتاق عنوان یک کل نگاه کنید؛ اگر  حس می‌کنید وزن بصری یک طرف بیشتر شده است، می‌توانید با اعمال تغییرات دوباره آن را متعادل کنید.

مبلمان سبک شخصی شما را نشان می‌دهد.

در آخر اما نه با اهمیت کمتر،  مبلمانی که برای اتاق انتخاب می‌کنید، سبک منحصر به فردتان را  نمایش می‌دهد.  برخی از ما ممکن است تحت تاثیر سادگی طراحی داخلی اسکاندیناویایی قرار بگیریم، در حالیکه گروهی دیگر از ما آسایش جمع‌گرایانه‌ی یک طراحی بیشتر گلچین‌کننده را ترجیح دهیم. در هر صورت، اثاثی که در خانه قرار می‌دهیم، بخش‌های زیادی از شخصیتمان را آشکار می‌کند.

عواملی مانند اینکه چه مقدار جای نشستن برای مهمانانتان اختصاص می‌دهید، آیا آسودگی در برابر پیروی از سبک و مد برایتان اولویت د ارد یا خیر؟ و  برندی که می‌خرید، همگی  در این تصمیم که چه مبلمانی با بیشترین  توجه می‌خرید، موثرند. برای اینکه سبک مورد نظرتان را پیدا کنید، می‌توانید از سبک‌های مورد علاقه‌تان الگو بگیرید اما سعی کنیدزیاد از حرفه‌ای‌ها تقلید نکنید و سبک شخصی خود را بیابید، زیرا بهترین سبک‌ها شخصی‌ترین آن‌هاست.

 

طراحی دوباره یک اتاق - طراحی مبلمان

طراحی دوباره‌ یک اتاق – طراحی مبلمان

 

منبع : freshome

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*