مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

 

بخش دوم

معایب پوشش اپوکسی

موقتی بودن

یکی از عمده‌ترین معایب پوشش اپوکسی، آن است که روشی موقت است. اگرچه پردوام و مقاوم است، بالاخره باید آن را تعویض کنید. برخلاف دیگر روش‌های کف، استفاده‌ی هرروزه از آن باعث ضایعاتی روی آن می‌شود. برای آنکه همه چیز خوب به نظر برسد، نیاز است که یک پوشش اپوکسی جدید بر روی آن نصب گردد. این کار اجتناب‌ناپذیر است، خصوصا اگر چیزهای سنگین بر روی سطح کف انداخته شوند. تَرَک‌ها می‌توانند گسترش پیدا کنند و ورقه‌ ورقه شدنشان هم مسئله‌ی بسیار شایعی است. اگرچه این ورقه‌ها در ابتدا مزاحمتی کوچک به نظر می‌رسند، می‌توانند در نهایت منجر به پوسته پوسته شدن بخش بزرگی از کف شوند. عبور چرخ‌های دستی و  چرخ‌ابزارها  می‌تواند ناحیه آسیب‌دیده را گسترش دهد و در این موارد کف باید تعمیر شود.

 

لغزندگی

کف‌های اپوکسی در مقابل سر خوردن نسبتن مقاومند. اما این موضوع همیشگی نیست. زمانی که کفپوش با روغن یا آب پوشیده شود، می‌تواند بسیار لغزنده و درنتیجه خطرناک باشد. بنابراین در نواحی‌ای که در معرض مایعات و آب هستند استفاده از این نوع کفپوش انتخاب مناسبی نیست و این مورد یکی دیگر از اشکالات آن است . اگرچه می‌توانید با استفاده از بافتی پارچه‌ای بر روی کف، این ریسک را کاهش دهید.

 

آماده‌سازی

آماده کردن کف حاضر برای نصب اپوکسی بر روی آن کاری مشقت‌بار  و زمانبر است. کف سیمانی پیش از قرار داده شدن پوشش اپوکسی بر روی آن، باید پاکسازی شود و از هرگونه گریس، روغن و حلّالی عاری گردد. تَرَک‌ها نیز باید پر گردند. پاکسازی کف‌های سیمانی نیاز به چندین بار تلاش دارد. همه‌ی این کارهایی که برای آماده‌سازی نصب کفپوش اپوکسی انجام می‌شود، از اشکالات آن است.

خبر خوب این است که با پیشرفت در تولید و روش‌های نصب،  صاحبان خانه با استفاده از ابزارهای دستی می‌توانند در کمترین زمان کف را با اپوکسی بپوشانند.

 

نصب

به جز آماده‌سازی گسترده برای آماده کردن سیمان، خود قرار دادن پوشش اپوکسی هم فرآیند زمانبری است. همچنین چندین روز طول می‌کشد تا به خوبی خشک شود. علاوه بر این، تا قبل از خشک نشدن پوشش قبلی نمی‌توان پوشش بعدی را بر روی آن قرار داد.

 

بو

اپوکسی خیس بخارات قوی‌ای دارد. اپوکسی‌هایی با رنگ‌های تیره‌تر بیشتر از اپوکسی‌هایی با روشنتر سخت‌کننده دارند و پس از قرار گرفتن روی کف بوی آمونیاک از آنها بلند می‌شود.

 

حساسیت

کفپوش اپوکسی نیاز دارد تا دقیقا بر اساس جهت‌ها نصب شود. اگر این کار به خوبی انجام نشود، کفپوش آنقدر که باید عمر کند، نخواهد ماند. همچنین در این صورت پوشش به راحتی کنده می‌شود. پاک کردن اسپری رنگ از روی آن بسیار مشکل است. پوشش تنها باید زمانی از سال بر روی کف قرار داده شود که سطح رطوبت پایین است. این موضوع به این خاطر است که نم می‌تواند بر روی دوام این کف‌ها موثر باشد.

 

چسبندگی

کف سیمانی باید پیش از قرار دادن اپوکسی کاملا خشک، آماده و پاکسازی شده باشد تا از مشکلات چسبندگی جلوگیری شود. اپوکسی در محیط نم‌دار مانند زیرزمین به خوبی نمی‌چسبد. رنگ اپوکسی اگر در محیط دم‌دار بر روی کفی نم‌دار قرار گرفته شده باشد، پوسته ‌پوسته می‌شود.

 

نم

چون زمانی که اپوکسی نصب شد دیگر هوا در آن جریان ندارد، هر رطوبتی که در زیر سطح باشد با تبخیر شدنش می‌تواند برای این پوشش مشکل‌ساز باشد. این مشکل می‌تواند منجر به آماس کردن این پوشش شود که به همین  خاطر در برخی موارد کف نیاز به تعمیر یا کف‌سابی پیدا می‌‌کند.

 

هزینه‌های جانبی

صاحب‌خانه‌ها باید اسیدهای مخصوص پاکسازی و مواد شیمیایی دیگری بخرند تا مطمئن شوند اپوکسی به کف چسبیده می‌ماند. همچنین نیاز است پوشش محافظ مخصوصی خریداری شود و همچنین محافظ چشم و ماسک تنفسی برای زمانی که از این مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این موضوع نه تنها مقدار زمان و انرژی مصرفی را افزایش می‌دهد، بلکه در برخی موارد می‌تواند هزینه‌ها را هم بیافزاید.

 

برداشتن

وقتی اپوکسی بر روی کف قرار داده شد، تغییر رنگ یا طرح‌اش می‌تواند با تلاشی طاقت‌فرسا و  پرهزینه همراه باشد. در موقعیت‌هایی که نیاز است کف تعمیر شود، برداشتن این پوشش بسیار مشکل است.

 

استفاده از پوشش‌های اپوکسی برای کف مزایا و معایب فراوانی دارد.  شدیدا پیشنهاد می‌شود که پیش از تصمیم‌گیری در این مورد با یک پیمانکار مشورت شود تا آنالیزی از کف محل مورد نظر شما انجام دهد. متخصص همچنین می‌تواند تحمل‌پذیری کف شما نسبت به رطوبت را بسنجد تا ریسک لایه لایه شدن کف کاهش پیدا کند.

 

پوسته پوسته شدن کف‌پوش اپوکسی

پوسته پوسته شدن کف‌پوش اپوکسی

 

منبع: blue& green tomorrow

مرتبط: مزایا و معایب کفپوش اپوکسی بخش اول و  روش‌های کف‌سابی و ترمیم سنگ 

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*