مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

بخش اول

مزایا

پیدا کردن کفپوشی که در گذر زمان دوام داشته باشد و در برابر ریختن مایعات، مواد شیمیایی و لکه مقاوم باشد، می‌تواند دشوار باشد. تقریبا تمام انواع کفپوش معایبی دارند. کفپوش اپوکسی اشکالات کمتر و فواید بیشتری دارد و انتخاب خوبی برای نیازهای گوناگون محسوب می‌شود.

ظاهر

در مقایسه با کفپوش‌های معمولیِ گاراژ ، کفپوش‌های اپوکسی روشن‌تر و حرفه‌ای‌ترند. ظاهرشان به تنهایی ما را جذب می‌کند. سطح صاف و هموار  این کفپوش‌ها  بسیار آسان روبیده و حفظ می‌شوند. چون به این نوع کفپوش چیز زیادی نمی‌چسبد، پاک کردنش راحت است.

قیمت مناسب

در مقایسه با دیگر انواع کفپوش، به سختی می‌توان کفپوشی یافت که  قیمت هر متر مربعش از کفپوش اپوکسی مناسب‌تر باشد. به این خاطر که این نوع کفپوش می‌تواند مستقیما بر روی سیمان و دیگر انواع کف نصب شود، قیمت نصب آن از قیمت نصب دیگر انواع کفپوش کمی کمتر است. در مجموع قیمت مناسب یکی از مهمترین مزایای کفپوش اپوکسی است.

مقاومت

کفپوش‌های اپوکسی در برابر تقریبا همه چیز مقاومند- روغن، گازوئیل، سفیدکننده، مایع ترنسمیشن، پاک‌کننده‌ها و چیزهای دیگر. این یکی از دلایل عمده‌ای است که از این نوع کفپوش به کرات در گاراژها و در صنعت خودرو استفاده می‌شود. علاوه بر تحمل مواد شیمیایی/ پاک‌کننده‌ها، پوشش اپوکسی کف در برابر گرما و آب نیز مقاوم است. این کفپوش‌ها تقریبن در برابر همه‌ی مواد شیمیایی نفوذناپذیرند و این مواد نمی‌توانند تاثیر منفی‌ای بر روی این پوشش بگذارند.

مزیت دیگر آن است که این کف‌ها همچنین در برابر باکتری‌ها و میکروب‌ها مقاومند، که استریل نگه داشتن  آن‌ها را آسان می‌سازد و به همین خاطر است که کفپوش اپوکسی انتخاب عالی‌ای برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها است. 

دوام

کفپوش‌های اپوکسی به خاطر دوام و عمر بیشترشان نسبت به بسیاری از انواع کفپوش به شکل متمایزی ارزشمندند. تنها جنس کفی که از این لحاظ بهتر است سیمان است، اما احتیاج دارد که به خوبی بسته و محافظت شود. به علاوه، برای یک پوشش اپوکسی کف، احتیاج به سیمان در زیر آن است. پوشش اپوکسی کف لایه‌ی سیمانی را منحصرا بادوام می‌سازد. این پوشش مزایای پوشش‌های ضدخستگی[۱] را عرضه می‌کند و می‌تواند به راحتی بدون استفاده از ملات یا چسب بر روی سیمان بایستد.

 

محافظ

کف اپوکسی لایه‌ی سیمانی زیرین را از نم، لکه، گریس و خش محافظت می‌کند. در بلند‌ مدت، این موضوع با حذف نیاز به پاکسازی فرش و خلل و فرج‌ها  باعث صرفه‌جویی عمده‌ای در هزینه‌ی پاکسازی و نگهداری می‌کند. همچنین این پوشش نسبت به دوام و سطح محافظتی که ارائه می‌دهد، قیمت معقولی دارد.

 

طول عمر

پوشش اپوکسی از هر نوع کف دیگری بیشتر عمر می‌کند. اگر به درستی نصب شود، می‌تواند دهه‌ها بدون ترک برداشتن و پوسته ‌پوسته شدن، بماند. علاوه بر دوام، طول عمر این کفپوش آن را برای مصارف تجاری و صنعتی محبوب می‌کند.

تنوع

اپوکسی انتخاب عالی‌ای برای تزئین کف نیز هست. این کفپوش در رنگ‌های متنوعی در دسترس است که درخششی بی‌عیب و نقض و برازنده به کف می‌دهند. همچنین می‌توان کف را به شکلی سنتی یا با طرح‌ها و الگوهای شخصی تزئین کرد. تعدد انتخاب‌ها این پوشش را به راهی اقتصادی برای ارتقای سیمان معمولی و بهبود فضای محیط کار یا خانه، تبدیل کرده است.

ایمنی

یکی از مزایای کمتر شناخته‌شده‌ی پوشش‌های اپوکسی  برای کف گاراژ، بالا بردن دید با تاببده شدن بازتاب نور از کف است.

 

کفپوش اپوکسی متالیک

کفپوش اپوکسی متالیک

 

 

منبع: blue& green tomorrow

 

مرتبط: روش‌های کف‌سابی و ترمیم سنگ

 

[۱] anti-fatigue

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*