معماران چگونه از فضا، نور و چیزها برای اثرگذاری بر حالِ شما بهره می‌برند

بخشِ اول

کتابخانه‌ها دیگر جاهایی ساکت، کهنه و اختصاص‌یافته برای مطالعه به تنهایی نیستند، بلکه اکنون فضاهایی روشن و پر جنب و جوش‌اند که افراد در آنجا همچنین می‌توانند  با اجتماعِ محلّی‌شان [۱] باشند و از فنّاوری‌های نوین استفاده کنند. هفت برنده‌ی جوایزِ انستیتوی معماریِ آمریکا [۲]  نمونه‌ی همین موضوع‌اند. برندگان شامل ساختمان‌های  نو و نوسازی‌شده، هم از شهرهای کوچک و هم از شهرهای بزرگ هستند که به وسیله‌ی هیئتی از حرفه‌ای‌های این صنعت انتخاب شده‌اند. موضوعی که این انتخاب‌ها را وحدت می‌بخشد، جز برجسته بودنِ این ساختمان‌ها ، آن است که نشان می‌دهند  معماری به وسیله‌ی عناصری چون فضا، نور، هندسه و مواد چه اثر قدرتمندی می‌تواند بر روی « حالِ» [۳] ما داشته باشد.

پروژه‌های تحسین‌شده شاملِ کتابخانه‌ی عمومیِ رِنتون [۴] در واشنگتن، ساختمانی اثیری [۵] از شیشه و آلومینیومِ خام که بر لبِ رودِ سدار [۶] قرار گرفته است و کتابخانه‌ی عمومیِ لارنس [۷] در کانزاس،  سازه‌ای هندسی متشکل از خطوطی درشت که مزیّن به قطعاتِ سفالی‌اند، می‌شود.  

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما حتی زیباترین ساختمان‌ها هم اگر کارکردشان را تحقّق نبخشند، بی‌مصرفند. حظّ زیباییِ‌ [۸] خیره‌کننده چیست اگر به فردِ درونِ ساختمان به خاطرِ بدجا قرار گرفتنِ پنجره، از گرما احساسِ خفگی دست دهد یا اینکه نتوان اثاثیه را به صورتی  شسته و رُفته در آن چید؟

دکتر سرجیو آلتومونته [۹]،  معمار و استاد در گروهِ معماری و محیطِ مصنوعِ دانشگاهِ ناتینگهام می‌گوید: « ساختمان‌ها و فضاهای شهری باید ابتدائاُ و بیش از هر چیز بر اساسِ ساکنانشان طراحی شوند.» اهمیتِ معماری به عنوانِ برانگیزاننده‌ی [۱۰] آسایشِ فیزیکی و روانی، این روزها به موضوع بسیاری مهمی تبدیل می‌شود.

معماری به نامِ لین گروسمن [۱۱] که عضو هیئتِ داورانِ جوایزِ طراحیِ کتابخانه است، باور دارد که کتابخانه‌های برنده با چنین ذهنیتی ساخته شده‌اند: « همه‌ی این کتابخانه‌ها هیجان‌برانگیز ، جذّاب و مکان‌هایی راحت برای گذران یک صبح، بعد از ظهر یا عصر هستند. با چشم‌اندازهای غنی و نورِ طبیعی،  افرادی که از این کتابخانه‌ها استفاده می‌کنند می‌توانند فعالیت و جنب و جوش و جهانِ طبیعی را در بیرون مشاهده کنند و  کسانی که بیرون هستند هم می‌توانند به آنچه در درونِ کتابخانه می‌گذرد، نظر بیافکنند. آن‌ها از هم جدا و در عینِ حال به هم متصلند و این گونه کمک می‌کنند که اجتماعاتشان به یکدیگر وصل شوند.»

مطالعاتِ زیادی نشان می‌دهند که ساختمان‌ها  می‌توانند بر روی سلامتیِ فرد اثرگذار باشند و به عنوانِ شهروندانِ جوامعِ مدرن که ۹۰% از اوقاتشان را داخل ِ ساختمان‌ها می‌گذرانند ، این موضوع از همیشه اهمیتِ بیشتری پیدا کرده است.

 

 

کتابخانه‌ی رنتون در واشنگتن

کتابخانه‌ی عمومیِ رنتون در واشنگتن

 

کتابخانه‌ی عمومیِ لارنس در کانزاس

کتابخانه‌ی عمومیِ لارنس در کانزاس

 

منبع: INDEPENDENT

مرتبط: روان‌شناسی رسیدن به تعادل بصری در طراحی داخلی ، طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟ ، بخشِ اول و  طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟، بخشِ دوم

 

[۱] local community

[۲] AIA

[۳] mood

[۴] Renton public library

[۵] ethereal  

[۶] Cedar river

[۷] Lawrence public library

[۸] aesthetics

[۹] Sergio Altomonte

[۱۰] trigger

[۱۱] Lynn Grossman

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*