معماران چگونه از فضا، نور و چیزها برای اثرگذاری بر حالِ شما بهره می‌برند

بخشِ دوم

 با در نظر گرفتنِ چنین اثری، انجمنِ معماریِ آمریکا شش رویه‌ی کلیدی برای معماران را معرفی کرده است که هنگامِ طراحیِ یک فضا به شکل اختصاصی به آنها توجه کنند. در میان آنها ایمنی، ارتقای اتّصالِ اجتماعی، راحتیِ حرکت و برانگیختگیِ حسّانی دیده می‌شوند.

 برای مثال نورِ طبیبعی، می‌تواند به بیمارانِ یک بیمارستان کمک کند تا بهبود یابند و شاگردانِ مدرسه تا عملکرد بهتری داشته باشند. دکتر آلن لوییس، مُدرسِ معماری در دانشگاهِ منچستر، می‌گوید: « نور بدون شکِ اثری روانی بر افراد می‌گذارد. پژوهش نشان داده است که نورِ مرئی به بدنِ انسان کمک می‌‎کند تا تولیدِ هورمونِ ملاتونین [۱] را تنظیم کند که آن نیز به تنظیمِ ساعتِ زیستیِ [۲] بدنمان کمک می‌کند که بر روی الگوهای خواب و هضمِ غذا اثرگذار است. نورِ مرئی همچنین کمک می‌کند تا تولیدِ پیامرسانِ عصبیِ سروتونینِ [۳] بدن که علائمِ افسردگی را کاهش می‌دهد، تشدید شود.

اما یک فضای به خوبی طراحی‌شده، به صورتِ جزئی‌تر یک کتابخانه‌ی مدرن، باید در عین تناسب برای کارکردِ اصلی‌اش، باید چندکاره و چندسویه [۴]  نیز باشد. دکتر ماریالنا نیکولوپولو [۵] ، از مدرسه‌ی معماریِ دانشگاه کنت [۶] می‌گوید: « طراحی‌های خوب جایی‌اند که در آن ساختمان به فرد دیکته نمی‌شود چگونه باید ادراک، عمل یا احساس کند، بلکه این انعطاف‌پذیری را دارند که افراد خودشان آنجا را کشف و تجربه کنند.»

دکتر بریجیتا گاترسلبن [۷] ، مُدرسِ ارشدِ روان‌شناسیِ محیطی در دانشگاهِ سوری [۸]  با این نظر موافق است؛ « افراد گستره‌ای از کارهای متفاوت را انجام می‌دهند و نیازهای متفاوتی دارند. بعضی اوقات به تنهایی و بعضی اوقات به بودن با دیگران احتیاج دارند. گستره‌ای از فضاها که چیزهای متفاوتی را عرضه دارند، از همه بهتر جواب می‌دهد. این به تمامی به تناسب فرد با محیط برمی‌گردد.  برخی کتابخانه‌های‌ شاخصِ جایزه‌ی انجمنِ معمارانِ آمریکا، به وضوح تنوع زیادی از فضاهای انعطاف‌پذیر را به شکل انبوه دارا هستند.»

اما واقعیت این است که ایجاد یک فضای «بی‌نقص» ناممکن است، همچنین حرکتی سوبژکتیو [۹] و موازنه‌گون [۱۰] بینِ فرم و کارکرد. این موضوع با این واقعیت که معماران امکانِ تجملیِ خلقِ یک نمونه‌ی اولیه، خارج از مدل‌های کامپیوتری یا فیزیکی را ندارند و به وسیله‌ی قوانین و در بیشترِ موارد مضیقه‌ی بودجه‌ها، محدود می‌شوند، سخت‌تر می‌شود. « فضاهای منفی، هیچ وقت از روی قصد ساخته نمی‌شوند.» این را دکتر ریموند لوکاس، رییسِ بخشِ معماری در دانشگاهِ منچستر، می‌گوید و می‌افزاید: « طراحیِ ساختمان پیچیده است و ناممکن است که همه چیز درباره‌ی یک فضا را پیش از آنکه ساخته شود، پیش‌بینی کنیم.»

 

 

کتابخانه‌ی عمومیِ بیلینگز

کتابخانه‌ی عمومیِ بیلینگز

 

کتابخانه‌ی عمومیِ شیکاگو

کتابخانه‌ی عمومیِ شیکاگو

منبع: INDEPENDENT

مرتبط: معماران چگونه از فضا، نور و چیزها برای اثرگذاری بر حالِ شما بهره می‌برند، بخشِ اول ، روان‌شناسی رسیدن به تعادل بصری در طراحی داخلی ، طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟ ، بخشِ اول و  طراحی داخلی شما چگونه بر روی ناخودآگاهتان اثر می‌گذارد؟، بخشِ دوم

[۱] melatonin

[۲] body clock

[۳] neurotransmitter serotonin

[۴] versatile

[۵] Marialena  Nikolopoulou

[۶]  the school of architecture at the university of Kent

[۷] Birgitta Gatersleben

[۸] Surrey university

[۹] subjective

[۱۰] balancing

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*