نمای پایدار؛ موادی که ساختمان‌های سبز می‌سازند

زمانی که بحث نمای یک ساختمان می‌شود، چه عظیم باشد چه کوچک، سازندگان هم مانند ساکنان متوجه این موضوع هستند که دیگر تنها بحث ظاهر مطرح نیست. ظاهری برتر یا طراحی‌ای شگفت‌آور  می‌بایست با کارکرد، کارآیی در مصرف انرژی، عایق بودن، قدرت و پایداری و سهولت در نصب و نگهداری، قیمت معقول، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، آتش، رطوبت و حیوانات موذی و … تکمیل شود. اگرچه عناصر تشکیل‌دهنده‌ی سنتی نمای ساختمان مثل آجر و سنگ و چوب هنوز هم قابل قبولند و بازار خود را دارند، عناصر جدیدی مانند کامپوزیت‌های سرامیکی، وینیل، سیمان فیبری و … هم در حال پیدا کردن جایگاه خود هستند. مواد و تکنولوژی‌های جدید دائما مورد آزمایش قرار می‌گیرند و نوآوری‌های جدید با آغوش باز در بازار پذیرفته می‌شوند.  

 

نمای پایدار

نمای پایدار

بهتر از شیشه

در هند، شیشه هنوز هم به عنوان عنصری مورد توجه برای معماران و سازندگان حرفه‌ای باقی مانده است و در خارج از هند هم به خاطر کارکردهای عملی‌اش و قابیلت‌های فراوری گوناگونش که امکان آن را می‌دهد که سخت، خم، عایق و لمینت شود تا برای اهداف گوناگون مناسب باشد، همین گونه است. شیشه بناست برای ساختمان عایق حرارتی و صوتی، پوششی در برابر نور آفتاب و محافظی در برابر آتش باشد، به آن ایمنی ببخشد و با شفافیتش بدون تغییرات خاصی رابطی بین بیرون و درون ساختمان باشد. برای دوره‌ای طولانی شیشه به ویژه در کشورهای سردسیر عنصری کارآمد به لحاظ مصرف انرژی تصور می‌شد. تحقیقاتی در حال انجامند که این موضوع را برای کشورهای گرمسیری هم تایید کنند.

مایکل رابرت پترسن در تزش با عنوان « نماهای شیشه سازه‌ای: یک تکنولوژی ساختاری منحصر به فرد»  برای دانشکاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید : « استفاده از شیشه به عنوان اجزای لایه‌ی بیرونی ساختمان از زمان معرفی شدنش به عنوان یک ماده‌ی ساختمانی، رو به افزایش بوده است که شتاب‌گیری این روند در قرن بیستم به خاطر توسعه‌ی قاب‌های فلزی بلندمرتبه و دیوارهای شیشه‌ایِ تکنیک‌های رویه‌ای نما بوده است.  هرچند فقط در دهه‌ی گذشته هنر معماری ساختمان به لحاظ زیبایی‌شناسی و  اجرا، همچنین سیستم‌های ساختاری در دسترس  و مواد مورد استفاده تغییرات زیادی کرده است. 

اگرچه شیشه برای بکارگیری در ارتفاع‌های بالاتر و اشغال فضای بیشتر در تکنولوژی‌های ساختمانی و سیستم‌های معاصر استفاده شده است، مواد نوظهور دیگری هم هستند که در حال ورود به حنه هستند  که نه تنها کارآیی بالایی از جهت انرژی دارند، بلکه به لحاظ هزینه‌ای هم معقولترند و راحت‌تر بکار گرفته می‌شوند.

  در ادامه نقش نما در پس‌زمینه‌ی یک ساختمان ایمن، با کارآیی بالای انرزی و هوشمند را بررسی می‌کنیم.

تغییر نقش جنس نما در محیطی آسیب‌پذیر

یک رویه‌ی خوب برای نما نه تنها باید روی زیبایی‌شناسی تاکید کند، یلکه باید به عنوان سپری در برابر شدت‌های آب و هوایی- بخصوص در کشورهایی مانند هند-  عمل کند.  این لایه‌ی محافظ با حفظ عملکرد باید همچنین اجازه‌ی تنفس را به ساختمان بدهد، در حالیکه اهمیت و  طبیعتش را هم می‌نماید.  این موضوع همچنین به این معناست که جنس رویه و سیستم باید در تمامی انواع شرایط آب و هوایی همان  طور عمل کند که  سیستم‌های نمایی قدرتمند، با کارآیی بالای انرژی، نوآورانه و وفق‌دهنده با محیط عمل می‌کنند. این موضوع مهم است که نما به درستی با استفاده از لوازم  توصیه‌شده و مشخص‌شده ، ابزار مناسب و نیروی انسانی آموزش‌دیده نصب شود.  پیش‌تازان طراحی و تولید مواد سازنده‌ی نما به سرعت در حال تبدیل سیستم‌های تولیدی خود به سیستم‌های حامی محیط زیست و همچنین صرف هزینه‌های سنگین روی تحقیق و نوآوری برای توسعه‌ی مواد کاملا سبز و دوست‌دار محیط زیست برای استفاده در نما هستند. تعداد کمی از آنها این تولیدات سبز را از دهه نود ارائه می‌کنند و خیلی‌های دیگر هم اکنون به این صف پیوسته‌اند  و در حال آماده‌سازی نیازهای بازار هستند.

نمای پایدار

نمای پایدار

 

منبع: MGS ARCHITECTURE

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*