نورپردازیِ پنهان: 5 راه برای نورپردازیِ یک ساختمان به طرزی ظریف

 

نورپردازی، چه با دقت طراحی شود، چه به کارکردش تقلیل داده شود، می‌تواند عاملی تعیین‌کننده برای کیفیتِ یک فضا باشد و چگونگیِ ادراک شدنش و سکنی گزیدن در آن توسطِ کاربر را تحت تاثیر قرار دهد.اگرچه چیزی مستقل از بیشترِ عناصرِ معمارانه تلقی شده است، اما نورپردازی اغلب به دیوارها، سقف و کف‌ها نفوذ می‌کند؛ در عینِ حال نورپردازی جز در زمانی که کاربر به تابشِ آن نیاز دارد، تقریباَ به طورِ کامل ناپدید می‌شود. چگونه می‌توان سازه‌ای را به شکلی ظریف نورپردازی کرد، در حالیکه همزمان جوّی تحت تاثیر قرار دهنده حولِ آن ایجاد نمود؟  

نورپردازیِ توکار [۱]

با ایجادِ حفره‌هایی ظریف درونِ دیوارهای ساختمان‌ها، نور درونِ آن بازمی‌تابد و کاملاَ با بدنه همگن می‌شود. این برشِ درخشان می‌تواند  طول و عرضی متنوع داشته باشد و بر روی سطوح اثراتِ نوریِ متفاوتی بگذارد.

 

نورهای عقب‌رفته در دیوار

نورهای عقب‌رفته در دیوار

نورهای خطّی

این سیستم نمودِ طول فضا را افزایش می‌دهد و بر آن تاکید می‌کند. مستمراَ آن را نورپردازی می‌کند یا با سازماندهیِ عرضی‌اش به شکلی تقریبی آن ناحیه را تقسیم‌بندی می‌کند. به علاوه، می‌تواند به شکلی نامحسوس کاربران را در حرکتشان راهنمایی کند.

 

دیوارِ عقب‌رفته، نورِ میله‌ایِ ممتد

دیوارِ عقب‌رفته، نورِ میله‌ایِ ممتد

رگه‌های نور

منبع نورهای عقب‌رفته از چشم پنهان مانده‌اند تا بر عناصر معمارانه یا چشم‌اندازی تاکید کنند؛ چه داخلِ خانه و چه بیرونِ آن. همانند موردِ پیش، این نوع نیز می‌تواند در شب به عنوانِ راهنما عمل کند.

 

نورهای کار شده داخلِ زمین

نورهای کار شده داخلِ زمین

نقطه‌های روشن

مانند سیستمِ پیشین نقطه‌های روشن هم جنبه‌های مشابهی را فراهم می‌آورند و دیوارهای متمایز [۲]، کف‌ها  یا سقف‌ها را شکل می‌دهند. این منابعِ نوری از آهنِ ضدّ زنگ [۳] ساخته شده است تا در برابرِ شرایط آب و هوایی در بیرون از خانه مقاومت داشته باشد.

 

نورهای در طولِ یک مسیر

نورهای در طولِ یک مسیر

عناصرِ برسازنده‌ی درخشان [۴]

این «آجرِ نورانیِ» نوآورانه، نما را از درون آن نورپردازی می‌کند. عناصرِ برسازنده‌ی درخشان داخلِ یک دیوار کار می‌شوند و مانند آجرِ سنتی به نظر می‌رسند. آنها می‌توانند در میانه یا گوشه‌ی یک سازه واقع شوند و همچنین داخل، بالا یا روی دیوارهای منحنی قرار بگیرند.

 

نورهای آجرمانندِ عقب‌رفته داخلِ دیوار

نورهای آجرمانندِ عقب‌رفته داخلِ دیوار

 

منبع: arch daily

مرتبط: برای نورپردازی نما چه نکاتی را باید مد نظر داشت؟ بخشِ اول، بخشِ دوم  ، چگونه نورپردازیِ مناسبی انجام دهیم تا دفترِ کارِ خانگی‌ای کارکردی و برازنده داشته باشیم، بخشِ اول و بخشِ دوم

[۱] Built-in Lightning

[۲] accent walls

[۳] Stainless steel

[۴] Luminous Constructive Elements

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*