چگونه نورپردازیِ مناسبی انجام دهیم تا دفترِ کارِ خانگی‌ای کارکردی و برازنده داشته باشیم

بخشِ اول

کار کردن از خانه مزایای بسیاری به همراه دارد و به وسیله‌ی اتصالی که فناوریِ مدرن فراهم آورده است، انجام دادنش از همیشه آسانتر شده است. شاید این بزرگترین دلیلی است که بسیاری از ما شروع به تغییر دادنِ گوشه‌ی دنجِ زیرِ راه‌پله یا زیرزمینِ بلااستفاده‌ی خانه‌مان کرده‌ایم.

اما این کار معایبِ خودش را نیز دارد؛ از حواس‌پرتی‌هایِ دائمی که بهره‌وری را کاهش می‌دهند، تا سدهای معمارانه که نیاز به رفع شدن دارند. در ادامه به بررسی  ضروری‌ترین بُعدِ دفترِ کارِ خانگی و تصحیحش می‌پردازیم؛ بله، نورپردازی!

 

استفاده از آویزی بزرگ برای دفترِ کارِ خانگیِ مدرن

استفاده از آویزی بزرگ برای دفترِ کارِ خانگیِ مدرن

نورپردازی نقشی محوری در تعریفِ هر یک از اتاق‌های خانه بازی می‌کند و در فضاهایی مانندِ آشپزخانه و دفترِ کارِ خانگی- یعنی جاهایی که کارکرد بسیار مهمتر از جنبه‌ی زیبایی‌شناسی است-  حتی پراهمیت‌تر می‌شود. خانه‌ای با نورپردازیِ بد می‌تواند تضعیف‌کننده‌ی روحیه باشد و به دیدِ شما در بلندمدت آسیب برساند. اما این کارهای ذاتاَ ساده و هوشمندانه که باید انجام شوند، باعثِ اصلاحِ  دفترِ کارِ خانگیِ شما و دیدنِ آن در نوری کاملاَ تازه می‌شود.

   ۱- قدری نورِ طبیعی را به داخل راه دهید

یکی از چیزهایی که شما در مورد افرادی که به فنّاوری اعتیاد دارند و به لپتاپ‌ها، آیپدها و موبایل‌هایشان چسبیده‌اند متوجه می‌شوید آن است که چگونه تعمداَ از هرگونه نورِ طبیعیِ جزئی دوری می‌جویند. اگر ندانید لابد فکر می‌کنید یکی از اقوامِ دورِ کنت دراکولا هستند!  اما در واقعبت نور طبیعی اگر بدانید چگونه به درستی از آن بهره ببرید، چنین چیز بدی نیست.  بله، سطوحِ براقِ کف می‌توانند در برخی مواقع مشکل‌ساز باشند. اما امتحان کنید و قدری نورِ طبیعی را به شکلی کنترل‌شده به داخل راه دهید و مطمئن شوید که به خوبی با نورپردازیِ مصنوعی ترکیب می‌شود.

 

استفاده‌ی هوشمندانه از نورِ طبیعی برای دفترِ کارِ خانگی

استفاده‌ی هوشمندانه از نورِ طبیعی برای دفترِ کارِ خانگی

 

 

      ۲- تمامش درباره‌ی زوایا است!

نورپردازی تماماَ درباره‌ی بازی با زوایا است و بخشِ عمده‌ای از اینکه شما چگونه از نورِ طبیعی بهره می‌برید، به این بستگی دارد که دفترِ کارِ خانگیِ شما در چه زمینه‌ای استفاده می‌شود. اگر شما معمار یا طراحی باشید که به جای ابزارهای تکنولوژیک بیشتر روی ورق‌ و کاغذها کار می‌کند، در این صورت افزودن سیلانی از نورِ طبیعی، افزونه‌ای خوشایند است. در اینجا تصمیمی هوشمندانه آن است که محلّ کارِ خود را در راستای شمال یا جنوب قرار دهید تا نورِ طبیعی در هیچ زمانی از طولِ روز برایتان سایه نسازد.

 

محلِ کاری هوشمندانه که باز و به خوبی نورپردازی‌شده است.

محلِ کاری هوشمندانه که باز و به خوبی نورگیری‌شده است.

 

     ۳- نورِ محیطیِ مناسب

اگر بختِ داشتنِ نورِ طبیعیِ کافی را ندارید، در این صورت نورهای مصنوعی دو برابرِ قبل اهمیت می‌یابند؛ چنانکه در طولِ روز نیز از آنها استفاده خواهید کرد. نورپردازیِ از بالا پایه‌ای ترین بخشِ نورپردازیِ محیطی را شکل می‌دهد و در اغلبِ موارد شما در خانه‌ای که کار انجام می‌دهید، از قبل دارای چراغ‌های سقفی هستید. اما اینجا جایی است که بسیاری از صاحبانِ خانه این اشتباه را مرتکب می‌شوند که به آنچه دارند بچسبند. نورِ محیطیِ موجود در خانه به گونه‌ای طراحی نشده است تا نیازهای یک دفترِ کارِ خانگی را برطرف سازد. بنابراین، به منابعِ نوریِ افزودنی بیاندیشید تا به نورِ محیطی افزوده شوند.

 

دفترِ کارِ خانگیِ سازماندهی‌شده و به خوبی نورپردازی‌شده

دفترِ کارِ خانگیِ سازماندهی‌شده و به خوبی نورپردازی‌شده

اگر مجبورید مستقیماَ در زیرِ یک منبعِ نوری کار کنید، در این صورت  با استفاده از پوشش مناسب به دورِ آن [۱]،  نور را ملایم کنید. نورِ محیطیِ شما در شکلِ ایدئالش باید به طرزی متعادل و برابر بدون ِ ایجادِ تکه‌های کوچکِ تاریکی و روشنایی، به تمامیِ اتاق نور برساند. این را به خاطر داشته باشید؛ در حالیکه نورهای کارکردی [۲] برای انجام کار مناسبند، نورپردازیِ محیطی حس و حالِ اتاق را شکل می‌دهد.

     ۴- نورپردازیِ کارکردیِ مرسوم

نورهای کارکردی بدونِ شک مهمترین بخشِ دفترِ کارِ خانگی‌اند و بدونِ توجه به اینکه کارِ شما چیست، نورپردازیِ کارکردی تضمین می‌کند که این کار در زیرِ بهترین نورپردازیِ ممکن انجام شود. به وسیله‌ی گستره‌ی متنوعی از طرح‌های مدرن و مرسومِ چراغِ در دسترس، شما می‌توانید از میانِ چراغ‌های رومیزیِ شگفت‌انگیز که نورپردازی‌ای متمرکز عرضه می‌کنند  و این کار را با گزینه‌های کم‌نورتر نیز انجام می‌دهند، انتخاب کنید. همه‌ی کارها به شدتِ نوریِ یکسانی احتیاج ندارند، بنابراین چنین قابلیتی بیش از یک کارکرد خواهد داشت. اما به نورهای کارکردی به عنوانِ سیلانی از نورپردازیِ متمرکز که فضا را روشن‌تر می‌کند، فکر نکنید.

 

نورپردازیُ زیرقفسه‌ای به عنوانِ نورپردازیِ کارکردی که تعدادش دو برابر شده است.

نورپردازیُ زیرقفسه‌ای به عنوانِ نورپردازیِ کارکردی که تعدادش دو برابر شده است.

واقعیتی هیجان‌انگیز  که بسیاری از صاحبانِ خانه از آن غافلند آن است که نورهای کارکردی کمک می‌کنند تا کنتراست [۳] نوری بهتری برای تجربه‌ی مطالعه‌ی شما ایجاد شود. از آنجایی که بسیاری از ما ناچاریم مطالعاتِ زیادی را در دفترِ کارِ خانگی انجام دهیم، استفاده از یک چراغِ مطالعه‌ی ساده می‌تواند  آسیب‌های بینایی را کاهش دهد و این تجربه را بسیار راحتتر سازد. این همان دلیلی است که بخاطرش هر قدر هم نورِ محیطیِ مناسبی داشته باشید، باز هم به نورِ کارکردی احتیاج خواهید داشت.  

 

منبع: decoist

مرتبط: ۵ چراغ قرمز که یه شما هشدار می‌دهند دفترِ کاری‌تان نیاز به روزآمد شدن دارد

 

[۱] The right lamp shade

[۲] task light

[۳] contrast

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*