کوشک ایرانی با ایوان سرتاسری، طراحی گروه معماری زاو

 

 کوشک ایرانی اطراف مینودشت

استودیو زاو تهران این خانه‌ی جعبه‌شکل در شمال ایران را به دنبال مجموعه کارهایی احاطه‌شده با ایوان سرتاسری و فضاهای اجتماعات و دید به مناظر روستایی، طراحی کرده است.

 

 

کوشک ایرانی اطراف مینودشت

این مِلک در تپه‌های خارج شهر مینودشتِ استان گلستان واقع شده است. مساحت بنا ۲۹۸ متر مربع در زمینی حدودا ۲۰۰۰ متر مربعی است..

 

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

گروه معماری زاو موظف شده بود پروپوزالی آماده کند که از لحاظ توپوگزافی با پستی و بلندی‌های زمین سازگار باشد و به جای زدودن زمینه‌ی روستایی، از آن کاملاَ بهره ببرد.

 

 

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

تمرکز اساسی پروژه روی آن بود که چشم‌انداز را بسیار وسیع کند. این موضوع استودیو را واداشت تا روشی بدیع و نو برای پایه‌ریزی طرح ساختمان در پیش بگیرد . 

                                         

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

گروه معمار زاو مطرح می‌کند که: « برای آنکه بیشترین پیوند را با طبیعت داشته باشیم، در اینجا شکل فضایی و دسترسی‌های معمول در سازه‌های روستایی و حومه‌ی شهری، به چالش کشیده شده است..
دسترسی‌ها و فضاهای اجتماعات خانه با همدیگر ترکیب و جابجا شده‌اند تا به عنوان فضاهای روباز بلندمرتبه گرد بخش‌های مسکونی قرار گیرند و مکان‌هایی برای استراحت و لذت باشند. این کار نتیجه‌ی این تلاش ما بود که در زمین بنا کمترین دخالت را بکنیم که زمینی دو طبقه و شیبدار بود.»     

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

فاصله‌ی که میان دال کف طبقات وجود دارد، چشم‌اندازی وسیع و پانوراما را هم درفضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجیِ کوشک به وجود آورده است. این موضوع به ویژه در دو گوشه‌ی مقابل که در آنجا نبود سازه‌‌های کمکی منظره‌ای دست‌نخورده تشکیل داده است، صدق می‌کند.
طبقه‌ی همکف شامل یک اتاق ورزش وسیع با رختکن‌هایی جدا برای خانم‌ها و آقایان و موتورخانه‌ی ساختمان است.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

دیواره‌های سنگی ستبر در این طبقه از کوشک با پنجره‌هایی بزرگ رو به زمین تنیس مجاور و تراسی که زیر دال کف طبقه‌ی بالا قرار گرفته است، تلاقی می‌کنند .

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

دال بتنی عظیم صفه‌ای را تشکیل داده است که به عنوان ایوانی بزرگ از آن استفاده می‌شود. اطراف این فضای بیرونی یک دسترسیِ خارجی است که مستقیماَ به نزدیکی استخر و باربیکیوی روباز بنا می‌رود.. بخشی از ایوان در این طبقه به سه اتاق خواب اختصاص داده شده است که در نقشه طوری قرار گرفته‌اند که راهروهای اطراف هر اتاق مستقیمن به بالکن بروند.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

در یک طرف ساختمان اصلی ، فضای خالی‌ای وجود دارد که نور و منظره را به طبقه‌ی پایین کوشک هدایت می‌کند و همزمان درختی از درون شکافی سر برآورده که سایه‌ای تکه‌تکه درست می‌کند. راه‌پله‌ای بین اتاق‌ها از روی آن فضای خالی به سمت طبقه‌ی آخر می‌رود یعنی جایی که به بالکن مسقفی که حدود نیمی از فضای این طبقه را اشغال کرده است می‌رسد.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

در این کوشک، دری در بالای پله‌ها به سوییتی با آشپرخانه و ناهارخوری باز می‌شود.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

پنجره‌های عریضی که این فضا را خط‌کشی می‌کنند، مانند تراس مجاور احساس حضور در مناظر اطراف را به بیننده می‌دهند.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

برای این پروژه از سنگی استفاده شد که باعث باز شدن دوباره‌ی معدنی محلی و اشتغال ۳۰ کارگر و یک سرکارگر شد. پله‌های سنگی که از محل سکونت به سمت میدانی مرکزی می‌روند، شیب اصلی خود زمین را دنبال می‌کنند.

 

کوشک ایرانی در اطراف مینودشت

باربیکیوی مسقفِ کوشک طوری اجرا شده است که از بیرون و داخل به آن راه هست. سطوح مقاوم کف ارتباط میان درون و بیرون ساختمان را تقویت می‌کنند.

 

 منبع: dezeen

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*