10 ترفند برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک

فضاهای کوچک می‌توانند  برای دکوراسیون یک چالش باشند. استفاده از رنگ اشتباه می‌تواند احساس  تنگناهراسی ایجاد کند. استفاده‌ی بیش از اندازه از مبلمان و اثاثیه می‌تواند حس بی‌نظمی به ما بدهد و  الگوهای نامناسب احساس شلوغی.  با بهره بردن  از این ۱۰ ترفند که طراحان دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند می‌توانید  کاری کنید فضاهای کوچک، بزرگتر به نظر برسند.

۱- از رنگ‌های تیره استفاده نکنید

آیا تا به حال به اتاقی با دیوارهای تیره‌رنگ با اثاثیه و مبلمان تیره و   فرش تیره‌رنگ پا گذاشته‌اید؟  چنین اتاقی حس نفس‌تنگی به شما می‌دهد.  این مسئله مشکلِ اساسی استفاده از رنگ تیره، بخصوص در اتاقی کوچک  است. نیاز است که اتاق کوچک بزرگتر به نظر برسد تا حس آسودگی ایجاد کند.  استفاده از رنگ روشن باعث می‌شود که گویی دیوارها عقب بروند و احساس خوش‌آیند و روح‌فزا به وجود آید. چنین رنگ‌هایی شامل سبز و آبیِ روشن ، خاکستریِ روشن و رنگ‌های خنثی هستند.

۲- از ریسک کردن نترسید

برخی از افراد از ریسک کردن برای دکوراسیون داخلی فضای کوچک خودداری می‌کنند.  اما فضاهای کوچک صحنه‌ی خوبی برای تجربه کردن ایده‌های جسورانه هستند. . با صرف استفاده از چند رنگ تعریفی شروع کنیم. به جای آن بهتر است از  تزئیناتی مثل طرح‌های گل‌دار بزرگ، چاپ‌های گرافیکی و نوارهای افقی و عمودی بهره ببرید. نوارهای افقی به لحاظ بصری اتاق‌های باریک را عریض نشان می‌دهند. نوارهای عمودی سقف‌های کوتاه را بلندتر می‌نمایند. چاپ‌های گرافیکی درشت فضای اتاق کوچک را بازتر می‌کنند؛ از چاپ‌های ریز استفاده نکنید زیرا در فضای کوچک بیش از انداز شلوغ و پر هرج و مرج به نظر می‌رسند

 

نوارهای عمودی

نوارهای عمودی

مبلمان پخش‌شده در فضا

۳- مقیاس و نسبت‌ها را نادیده نگیرید

مثل شخصی که برای اتاق‌خوابش دنبال تخت‌خواب مناسب می‌گردد؛ یکی بزرگ است، دیگری کوچک و در آخر تختی که دقیقن مناسب اتاق است پبدا می‌شود. اثاثیه و مبلمان هم نیاز است که دقیقا متناسب با اندازه‌ی اتاق باشند. کاناپه‌ای بزرگ در فضایی کوچک می‌تواند جا را بگیرد، در حالیکه کاناپه‌ای کوچک برای این اتاق کم‌اندازه به نظر می‌رسد.  باید برای ایجاد تعادل اجزای کوچک و بزرگ را کنار هم بنشانید. کنار دیو.ار  از  قفسه‌ی بزرگ کتاب یا پادیواری استفاده کنید. صندلی‌های چرخان هم گزینه‌ی  خوبی هستند؛ به نسبت کوچکند و می‌توانند در کنار کاناپه‌ای ۲ متری  قرار بگیرند.

۴- بر روی کف از رنگ‌های متضاد استفاده نکنید.

چشمان شما کف را تا دیوارها و از آنجا تا سقف دنبال می‌کنند. زمانی که آن‌ها یک‌رنگ هستند یا مکملند آن را به شکل خطی ممتد می‌بینید.  با همرنگ – یا استفاده از رنگ‌های هم‌خانواده- نگه داشتن سه سطح، تصور بزرگتر بودن فضا در چشمان بیننده به وجود می‌آید.

۵- اتاق را  درهم برهم نکنید

در هم ریختگی اتاق ، زمانی که از یک فضای کوچک صحبت می‌کنیم، تفاوت چندانی با استفاده از رنگ تیره برای دیو.ارها ندارد.   اگز پایتان را داخل اتاقی بگذارید که مملو از مبلمان و اثاثیه است و با کلکسیون‌ها و خرت و پرت‌ها اشغال شده است، احساس نفس‌تنگی به شما دست خواهد داد. برای آن که احساس گشودگی کنید، اجزای محدود اما محبوبی را برای اتاقتان انتخاب کنید و آن‌ها را به شیوه‌ای نوآورانه در معرض دید قرار دهید. مثلا گذاشتن کتابخانه یا قرار دادن قفسه‌ای شناور بر دیوار برای قرار دادن عکس‌های خانوادگی مناسب است اما مثلا شلوغ کردن روی میز، نه.  زمانی که در فضایی کوچک اثاثیه می‌چینید، همواره «کم بهتر است» .

 

مبلمان پخش‌شده در فضا

مبلمان پخش‌شده در فضا

۶- الگوهای رفت و آمد را نادیده نگیرید

وقتی اثاثیه‌ و مبلمانی با اندازه‌ی متناسب با اتاق انتخاب کرده‌اید همچنان باید در چینش آن دقت کنید تا بتوانید به آسانی در اطراف آن رفت و آمد داشته باشید. یک ترفند کارا این است که اثاثیه و مبلمانتان را  در فضا پخش کنید؛ کاناپه و صندلی‌هایتان را از دیوار فاصله بدهید.. این کار به فضا عمق می‌دهد. همچنین شما می‌خواهید که مقدار قابل توجهی از کف هم در معرض دید باشد.  هر چه مقدار بیشتری از کف معلوم باشد، اتاق بزرگتر به نظر خواهد رسید. سپس، زیری اثاثیه و مبلمانتان فرشی با رنگ مکمل رنگ کف بیاندازید.  در این صورت فضا بازتر به نظر خواهد رسید

۷- نورپردازی را فراموش نکنید

اتاقی کوچک با نور ناکافی احساس غاری برای یک تنگناهراس را به انسان می‌دهد. اتاقی با روشناییِ کافی باید سه منبع نوری داشته باشد؛ نوری که از سمت دیوارها ساطع می‌شود و  به اتاق وسعت دیداری می‌دهد. در اتاقی که جای کمی برا استفاده از نورهای زمینی و نورهای رومیزی وجود دارد، نورپردازی ردیفی می‌تواند برای اتاق استفاده شود. ترفند خوب دیگر استفاده از آینه‌هاست. یک آینه‌ی خوب دو کار برای یک اتاق کوچک انجام می‌دهد؛ نورهای طبیعی و مصنوعی را بازتاب می‌دهد و فضا را عریض‌تر و پر‌حجم‌تر نشان می‌دهد.

۸- از پرده یا کرکره‌های پرجزئیات استفاده نکنید

اتاق‌‌های کوچک اگر پنجره‌هایی داشته باشند که از پرده‌های بزرگ و پف‌دار پر از نقش و نگار پوشیده شده باشد، احساس خفگی بهمان می‌دهند.  استفاده از پرده یا کرکره‌های پر نقش و نگار حواس را به پنجره‌ها پرت می‌کند، به جای آن که آن‌ها را صرفا برجسته سازد.   سبکی ساده‌تر به صورت هماهنگی با دیوار ترکیب می‌شود، به جای آنکه جدا از آن به نظر برسد.

 

تزئینات دیواری

تزئینات دیواری

۹-از جزئیات معمارانه چشم نپوشید

دیوارهایی که جذاب نباشند، خسته‌کننده‌اند. اما با اضافه کردن جزئیات معمارانه‌ی کمی می‌توان آن را جذاب کرد.. قرنیزها و گچ‌بری‌ها که بیشتر به عنوان تزئینات در اتاق‌های بزرگتر به کار گرفته می‌شوند، گزینه‌های زیبایی هستند. آنها فضاهای کوچک را به خو.بی نمایان می‌کنند و به دیوارهای خسته‌کننده جذابیت بصری می‌بخشند. می‌توانید از انواع تزئینات گچی و قرنیزهای چوبی برای جذابیت‌بخشی به دیوار بهره ببرید.

۱۰- فضای عمودی را نادیده نگیرید

زمانی که هر چیز به جای خود رفت، ممکن است با این موضوع مواجه شوید که جایی برای نگه‌داری از اشیای اضافی و یا استفاده از آن‌ها داخل خانه ندارید. شما هنوز دیوارها را دارید و آن‌ها صرفا برای آویزان کردن آثار هنری آنجا نیستند. از فضای عمودی دیوارها و مساحت خالی آن‌ها بهره ببرید که جای مناسبی برای قفسه‌های دیواری یا پیش‌ساخته است.

وقتی از دکوراسیون فضاهای کوچک صحبت می‌کنیم، هدف این است که فضا به لحاظ دیداری بسیار بزرگتر به نظر برسد.

 

منبع: freshome

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*